OTKRIVENO: / Vladin vještak kriv je za gubitak spora protiv MOL-a, ključno je bilo svjedočenje jednog čovjeka

Image
Foto: Pixsell
29.10.2017.
12:34
Pixsell
VOYO logo

Vještak Anthony Way u davanju stručnog mišljenja kojim je trebao poduprijeti hrvatsku tvrdnju da je MOL loše upravljao INA-om u potpunosti se oslanjao na informacije koje je dobivao od hrvatskog konzultanta Jasminka Umićevića. Arbitražni sud komisije utemeljen prema pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi ocijenio je kako ih nije neovisno potvrdio ni kritički obradio te je odbacio njegovo svjedočenje te ga ocijenio neuvjerljivim, piše Večernji.

Spor je pred sudom UN-a pokrenut 2014. u vrijeme Zorana Milanovića, dok je ministar gospodarstva bio Ivan Vrdoljak koji se tada bavio INA-om. Hrvatska je tražila proglašenje izmjene ugovora iz 2009. o upravljačkim pravima u INA-i ništetnim, kao i glavni ugovor o plinskom poslovanju, koji su potpisani za vrijeme Sanadera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spor je nastao kao odgovor na MOL-ovo traženje od Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu da počne arbitražu protiv hrvatske Vlade zbog kršenja obveza i postupaka u vezi s MOL-ovim investicijama u Hrvatskoj, prije svega neispunjavanja glavnog ugovora o plinskom biznisu.

Odluka Arbitražnog suda UN-a donijeta je lani pred Božić, no spor u Washingtonu i dalje traje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spor je Hrvatsku stajao 12 milijuna dolara

Prema informacijama kojima raspolaže Večernji, na spor pred UNCITRAL-om Hrvatska je potrošila 12 milijuna dolara, ali s obzirom da je izgubila, mora platiti i troškove suprotne strane. Ukupni troškovi iznose više od 30 milijuna dolara, a moraju se platiti odmah po primitku odluke.

Hrvatska odbija objaviti tekst odluke Arbitražnog suda pa javnost ne može znati zbog čega su točno propali hrvatski zahtjev. Prema odluci sudaca i njihovom objašnjenju vidljivom u odluku koju je dobio Večernji, postavlja se pitanja na koji se način hrvatska strana uopće priprema za sudske procese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sporu je Hrvatska tvrdila da je MOL-u povjereno pomaganje u razvoju i proširenju INA-ina poslovanja, uključujući i važan segment istraživanja i proizvodnje, poslovanja rafinerija i maloprodajne strategije, no da MOL, guranjem vlastitih interesa nad dužnostima prema hrvatskoj kompaniji, nije ispuno ugovorene obveze o međusobnim odnosima dioničara i ugovora o suradnji.

Ključno je bilo svjedočenje jednog čovjeka

Fokus rasprave na sudu bilo je svjedočenje vještaka kojeg je angažirala hrvatska strana, Anthonyja Waya, izvršnog direktora kompanije The Energy Contact sa sjedištem u Velikoj Britaniji. Radi se o stručnjaku s 30-godišnjim iskustvom u naftnoj i plinskoj industriji, a radio je i kao konzultant velikog broja naftnih i plinskih kompanija i vodeći pregovarač pri sklapanju plinskih i LNG ugovora u Aziji, Europi i Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tekstu odluke sud ponavlja Wayevu izjavu da je angažirao konzultantsku tvrtku Oil and Gas Consulting i koristio se podacima i informacijama koje mu je dostavila.

Radi se o firmi naftnog kontultanta Jasminka Umićevića koji je od 1998. do 2000. bio zamjenik glavnog direktora INA-e, nakon čega je osnovao vlastitu konzultantsku tvrtku koja je radila i u Londonu. Glasno je kritizirao MOL-ovo upravljanje hrvatskom kompanijom i upozoravao na, kako navodi, gubitke koje ona trpi. Njegove procjene i tvrdnje mađarska strana konstantno pokušava pobiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, Arbitražni je sud zaključio kako se Way nekritički oslanjao na informacije koje mu je pružio Oil and Gas Consulting i dodao da 'Tribunal takvim dokazima mora pristupiti s posebnim oprezom'.

'U arbitražnim procedurama, kada se vještak oslanja na tuđe informacije, njegova je obveza neovisno provjeriti informacije jer nije fer da pružatelj informacija nije pozvan da svjedoči i da druga strana nema priliku osporiti točnost informacija', kaže Arbitražni sud i dodaje kako iskaz vještaka nije bio uvjerljiv. Presuđeno je da je MOL poduzeo najveće napore da razvije INA-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umićevićeva firma radila 10.5 milijuna kuna vrijednu studiju

Umićević se pojavljuje u još jednoj ulozi, piše Večernji. Naime, Ministarstvo gospodarstva kojeg je vodio Vrdoljak naručilo je studiju o poslovanju INA-e i platilo istu deset i pol milijuna kuna. Provođenje analize poslovanja Ine Vlada je dodijelila tvrtkama grupacije A. T. Kearney i Oil and Gas Consulting Internationalu (OGC) u vlasništvu Jasminka Umićevića.

'MOL je devet godina uništavao Inu. Za to vrijeme Hrvatska je izgubila nekoliko milijardi dolara s obzirom na neostvarivanje poslovnih ciljeva definiranih 2013. i 2009.', izjavio je tada Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji su pisali kako je studija pokazala da je nakon preuzimanja INA-e MOL hrvatsku stranu nepridržavanjem dogovora oštetio za 6.2 milijarde dolara. INA je 2009. realizirala investicija u vrijednosti 4.4 milijarde kuna, dok je lani realizirala tek 974 milijuna kuna.

Između 2009. i 2012., dok je INA-i proizvodnja pala dva posto, MOL grupi je porasla za osam posto. Kapitalne investicije u istraživanje i razvoj u INA-i pale su 23 posto, a MOL-ove su porasle za 33 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema informacijama Večernjeg lista, na Arbitražnom sudu ta se studija nije niti koristila.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo