Otkriven dio mozga koji daje osjećaj sitosti

Znanstvenici su otkrili dio mozga koji se aktivira dok jedemo i prvi put pokazali kako reagira na hranu te nakon koliko vremena počinjemo osjećati sitost.

30.6.2000.
19:54
VOYO logo


Otkriće je objavljeno u znanstvenom časopisu "Nature" i moglo bi utrti put novom liječenju debljine i poremećaja u prehrani. Osim toga, moglo bi pojasniti kako mozak reagira na hranu.

Istraživači su koristili suvremene uređaje za snimanje mozga i otkrili da sitost počinjemo osjećati u prosjeku za deset minuta.
Ipak, debljim ljudima je potrebno više vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Već se dulje zna da područje hipotalamusa sudjeluje u reguliranju jedenja, no ovo je prvo istraživanje koje je izravno pokazalo da se u njemu događaju dinamične i fiziološke promjene", kazao je profesor Yiun Liu s floridskog sveučilišta u Gainesvilleu.

Znanstvenici su dokazali povezanost promjena u ljudskom mozgu nakon jela s razinom glukoze i inzulina u krvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tako bismo mogli identificirati središnji mehanizam koji regulira jedenje", kazao je Liu.

Liu je razvio novu tehniku skeniranja mozga: analizu temporalnog područja kojom su se on i istraživači iz teksaškog Centra za medicinske znanosti u San Antoniu koristili u otkrivanju promjena aktivnosti u mozgu 18 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobrovoljci su postili 12 sati, a zatim im je mozak skeniran
neprekidno 48 minuta. Deset minuta nakon početka skeniranja
dobrovoljci su popili otopinu vode i šećera, a znanstvenici su uzeli uzorke krvi kako bi ispitali razinu inzulina i glukoze.

Znanstvenici su dva puta zabilježili najjaču aktivnost mozga.
Aktivnost koja je zabilježena vrlo brzo nakon ispijanja napitka bila je povezana s gutanjem, okusom i mirisom, izvješćuju istraživači u časopisu "Nature".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi signal, koji je pokazivao sitost, pojavio se desetak minuta poslije. Trajao je oko dvije minute i bio je u skladu s povećanjem razine šećera i inzulina u krvi. No znanstvenici su kazali kako se u debelih ljudi drugi signal javio kasnije i slabije.

Istraživači pretpostavljaju da odgođenu reakciju mozga na hranu vjerojatno uzrokuje debljina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje potvrđuje savjet koje majke vrlo često daju djeci: jedite polako i smireno.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo