MOL stao iza Hernadija / 'Odluka hrvatskog suda je nerazumna i neosnovana'

Hrvatsko pravosuđe više nema strpljenja. Napravljen je prvi korak prema raspisivanju tjeralice i europskog uhidbenog naloga za prvim čovjekom MOL-a Zsolt Hernadijem. Zbog neodazivanja na sud - određen mu je istražni zatvor.

27.9.2013.
18:32
VOYO logo

Dvije godine ZsoltHernadi izbjegavao je otkriti što je 2009. dogovarao s bivšim premijerom Sanaderom. Šef mađarske naftne kompanije MOL USKOK-u je odbijao dati iskaz više puta, a iza njega je stajala i mađarska država, pravdajući to nacionalnim interesom. No strpljenju je došao kraj.

"Evidentno je da Hernadi opstruira vođenje ovog postupka, da se ne želi pojaviti pred našim pravosudnim tijelima i protiv njega je određen istražni zatvor zbog opasnosti od bijega", rekao je glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu KrešimirDevčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hernadi se sumnjiči da je bivšeg premijera Sanadera podmitio s 10 milijuna eura kako bi MOL stekao upravljačka prava u Ini. Zbog njegove nedostupnosti USKOK je pokrenuo, ali u prosincu 2012. i prekinuo istragu protiv Hernadija. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, nastavlja se istraga.

"Sljedeći koraci su na USKOK-u, jer su tijelo koje će u ovom slučaju odlučiti hoće li raspisati tjeralicu i europski uhidbeni nalog", dodaje Devčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mađarskom ministarstvu pravosuđa zahtjev tek proučavaju. U MOL-u pak odgovaraju da je istraga u Mađarskoj već utvrdila da Hernadi nije kriv.

"Hrvatski sud je određivanje istražnog zatvora opravdao opasnošću od bijega - što je i nerazumno i neosnovano. Smatram da je cijeli slučaj manjkav, kako u obliku, tako i u sadržaju, i očito je pod utjecajem nečijih interesa da se zastraši jednu tvrtku i njezina predsjednika", objavio je PalKara, glavni pravni savjetnik MOL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: RTL

Kao svjedoka, Hernadija je tražila i Sanaderova obrana. Ako mu se bude sudilo u Hrvatskoj, to neće imati veze sa Sanaderom, kažu njegovi odvjetnici. Bivši premijer je za slučaj INA-MOL nepravomoćno osuđen na deset godina.

"Tek kad bi bio osuđen, ili još bolje oslobođen, a Sanader pravomoćno osuđen, tada bi se dovelo u pitanje i pokretanje postupka ispočetka", smatra ČedoProdanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje i moguća osuda šefa MOL-a mogla bi utjecati i na pregovore Vlade I MOL-a oko izmjena dioničarskog ugovora za Inu. Vladin pregovarač Mladen Pejnović ne očekuje probleme.

Nakon što USKOK raspiše međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog, na potezu je Mađarska, koja šefu svoje najveće kompanije dosad nije ni upućivala brojne pozive iz Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo