Reviziji uvjetno mišljenje /

Obersnel: Da imaju indicija, u odvjetništvu bi već pokrenuli istragu

Image
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel komentirao je nalaze Državne revizije koja je njegov rad ocijenila uvjetnim te rekao kako i on njima daje uvjetno mišljenje.

11.12.2013.
12:25
Goran Kovacic/PIXSELL
VOYO logo

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel na današnjem se kolegiju očitovao o nalazu Državne revizije. Objasnio je da uvjetno mišljenje, kojim je revizija ocijenila rad grada Rijeke, dobivaju i drugi gradovi, brojna ministarstva pa čak i državni proračun.

"Uopće mi nije jasno zašto je nalaz revizije izazvao toliki interes ovaj puta jer je taj nalaz apsolutno jednak kao što je bio proteklih 5,6,7,8 godina što samo ukazuje na svrsishodnost ovakvog postupka revizije, odnosno neučinkovitost zakonodavne vlasti. Ovakva revizija nema adekvatan odgovor od strane zakonodavne vlasti. Ako se više godina za redom ponavljaju isti nalazi onda je očito da nešto u sustavu ne funkcionira jer ovakvi nalazi nisu specifičnost Rijeke već i brojnih drugih gradova", rekao je Obersnel.

Riječki gradonačelnik se zalaže za izmjenu propisa kojima komunalna naknada i neki drugi, zakonom utvrđeni, namjenski prihodi, ne bi bili tako striktno određeni.

"I slijepcu je jasno da ako se smanjuju porezni prihodi da ćemo biti u situaciji da dio namjenskih sredstava za komunalnu djelatnost upotrijebimo u djelatnosti koje su od životne važnosti i koje su građanima životnije od priče koliko će puta biti pokošena trava i da li će se ulica prati jednom tjedno ili dva puta tjedno. To je jasno svim gradonačlenicima i većini ministara u različitim vladama, ali nažalost bez posebnih pomaka", rekao je Obersnel.

"Osobno mi je žao što nije uspjela inicijativa uvođenja poreza na nekretnine jer bi se time uklonila institucija komunalne naknade, to bi posato porezni prihod s kojim bi se povećao porezni prihod jedinica lokalne samouprave i skinula ova smiješan primjedba o nenamjenskopm trošenju sredstava", dodao je Obersnel.

Grad Rijeka duguje državnom proračunu gotovo 30 milijuna kuna od prihoda ostvarenog prodajom stanova na kojima je postojalo stanarsko pravo. Od dospjelih obveza na kraju prošle godine, 11,2 milijuna odnosi se na prihode koje je Rijeka tijekom prošle godine trebala uplatiti u državni proračun, a ostalo su dugovanja iz prethodnih godina.

"Vidim da je veliki initeres javnosti jer nismo platiti dio duga od prodanih stanova. Da, zakonski je to tako, to je naša obveza, umjesto toga mi smo to potrošili u drugu namjenu, gradili stanove POS-a. Mogu otvoriti raspravu o tome da je Vlada odlukom oduzela 20 do 25 milijuna od prihoda na dodanu vrijednost", komentirao je ovaj slučaj gradonačelnik Rijeke.

Grad Rijeka do sada nikad nije snosio odgovornost, a s obzirom da i državno odvjetništvo ima uvid u gradske financije, kada bi u odvjetništvu imali indicija za pokretanje istrage, tada bi istragu i otvorili, zaključio je Obersnel te rekao kako i on reviziji daje uvjetno mišljenje.   

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo