nema čarobnog rješenja /

O hrvatskom gospodarstvu: 'Moramo se mijenjati, ali kako?'

Nakon još jednog sniženja kreditnog rejtinga Hrvatske i novih kritika Vladi da ne čini što treba za poticanje gospodarstva. Reakcija premijera glasi - moramo se mijenjati. No, kako i u kojem smjeru - u iščekivanju utorka kada će Bruxellesu Vlada podastrjeti plan za smanjenje deficita i razgovarati o pokretanju procedure prekomjernog deficita - i dalje nije jasno.

25.1.2014.
19:34
VOYO logo

Radnice u ovom pogonu za proizvodnju tekstila o kreditnom rejtingu ne razmišljaju. Mnoge od njih, pa tako Kata koja ovdje radi već 13 godina, odavno su srušene iluzije da će im Vlada osigurati dostojanstveniji život.

"Imamo relativno nisku plaću, ali mi smo opet sretni i zadovoljni. Boli nas to što nam žele ukinuti neka prava. Koja prava kada ih ionako nemamo?", kazala je radnica Kata Filipović.

A upravo na to su upozorili iz londonskog Standard & Poorsa. Za slabu konkurentnost hrvatskog gospodarstva krive upravo rigidno tržište rada. No, Vladin prijedlog izmjena Zakona o radu naišao je na žestok otpor sindikata koji prijete generalnim štrajkom.

"Ova vlada donosi promjene. Otpori promjenama, ne bih rekao da su žestoki, ali su tu cijelo vrijeme. Dakle, želimo se mijenjati, želimo bit uspješni kao Njemačka ili Austrija, a istovremeno nismo spremni igrati po pravilima po kojima oni igraju već deset i više godina kad je u pitanju radno zakonodavstvo", izjavio je premijer ZoranMilanović.

Treba biti realan jer čarobnog rješenja nema, upozorava predsjednik IvoJosipović dodajući da Vladu čeka naporan posao.

"Država mora pokazati onu svoju socijalnu komponentu, onu komponentu pravednosti da taj teret krize rasporedi pravedno, da oni koji imaju više više i snose tu krizu, ja znam to je jedno općenito načelo koje ja sad govorim, ali mislim da se može i mora pretočiti i u prazno".

No, neki stručnjaci toliko povjerenja u Vladu nemaju - smatraju da ne nudi rješenja, niti ima volje za ekonomski zaokret.

"Ovakav ekonomski model koji se provodi već 20 godina će dovesti do još lošijeg ekonomskog položaja i nezaposlenosti, pa čak ako se 2015. ostvari rast od 1 posto, koliko prognozira Europska komisija, to znači da bismo 2023. bili tamo gdje smo bili 2008", smatra ekonomski analitičar Tihomir Domazet.

No, Vlada nema puno vremena. Već u utorak ministar financija u Briselu mora otkriti mjere kojima planira srezati 3 milijarde kuna minusa u proračunu.

"Mi ćemo morati prilagođavati proračun i na prihodnoj i na rashodovnoj strani, što znači da ćemo morati povećati malo i prihode, vidjet ćemo kako, a da ljudima ne zagorčamo život. To moramo napraviti, nadam se da se slažemo da moramo, i da ne možemo živjeti na dug koji nismo u stanju vraćati. S druge strane ćemo morati smanjiti neke rashode, to je realnost", dodaje premijer.

Realnost koja se, u ovom trenutku, ne čini nimalo vedrom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo