Organizirane kriminalne skupine u Europi potpuno su se izmijenile i postale utjecajnije i fleksibilnije dok su se istovremeno organizirano smanjile, priopćili su stručnjaci.
"Ako pogledate ukupnu sliku organiziranog kriminala, tada vidite potpunu tipologiju grupa - malih, srednjih i velikih - poput normalnih kompanija", izjavio je Ernesto Savona, profesor kriminalistike i direktor istraživačkog centra 'Transcrime', sa sjedištem na sveučilištima u Milanu i Trentu.
'Transcrime' se već deset godina bavi istraživanjem organiziranog kriminala u Europi, a njegovi stručnjaci ne koriste privatne istražitelje, već se oslanjaju na 'otvorene izvore', poput policijskih, vladinih i medijskih izvještaja.
Centar već dvije godine radi na projektu 'Portfelj organiziranog kriminala', koji će krajem rujna biti predstavljen u Bruxellesu.
Veći je dio istraživanja fokusiran na zapadnu Europu, a Savona priznaje da je potreban dodatan rad na analiziranju kirminala.
Tvrdi kako su kriminalne grupe postale manje u smislu organizacije, ali su raširile 'krakove' u većem broju zamalja te proširile aktivnosti.
Policijska agencija Europske unije, Europol, procjenjuje da samo četvrtina od preko 3.600 europskih organiziranih kriminalnih grupa, ima jasnu etničku strukturu.
'Transcrime' navodi da te grupe u samo sedam europskih zemalja - Francuskoj, Italiji, Finskoj, Irskoj, Španjolskoj, Velikoj Britaniji i Nizozemskoj - ostvaruju zaradu od oko 40 milijardi eura godišnje od krijumčarenja droge, prodaje krivotvorene robe i seksualnog iskorištavanja ljudi.
Kriminalne grupe godišnje zarade 150 milijardi eura kroz legitimne poslove, a u svojoj arhivi je 'Transcrime' zabilježio preko 550 odvojenih investicija u ovih sedam zemalja.
Umjesto u visokotehnološku industriju, jer za to nemaju znanje niti novac, ulažu novac u građevinsku industriju, kafiće, restorane i nekretnine.
Kineske grupe su također naročito zainteresirane za sektor odjeće, a španjolske motociklističke bande posjeduju radionice za tetoviranje te djeluju u segmentu industrije osiguranja.