Trenutno u domovima za starije i nemoćne u Hrvatskoj živi ukupno 23.398 ljudi. Nakon što je zemlju šokirala tragedija u jednom takvom domu u Zagorju, u kojem je tijekom požara poginulo šest nepokretnih umirovljenika, novinari RTL-a su odlučili provjeriti kako žive umirovljenici smješteni u domovima.
U privatnim domovima diljem Hrvatske živi 5700 ljudi. U jednom domu u Novom Zagrebu živi ih stotinu, a o njima se brine oko 35 ljudi. Mjesto u domu čeka se nekoliko mjeseci, a plaća se mjesečno od pet do osam tisuća kuna. Umirovljenici spavaju u jednokrevetnim, dvokrevetnim ili trokrevetnim sobama. Večeraju, primjerice, palačinke ili krumpirušu.
Cjelodnevna njega i luksuzno uređenje
"Mi našim korisnicima nudimo cjelodnevnu medicinsku njegu, fizioterapiju, pet obroka dnevno", rekla je Slađana Kastelan, vlasnica privatnog doma za stare i nemoćne.
Prostor u kojem žive je prilično luksuzno uređen, a starijima koji tamo žive nude se i aroma i glazbene terapije. "Od prve sam pao na čistoću. Nakon jednog doma, neću spominjati koji je, dođem ovdje sve blistavo čisto, sve miriše'', izjavio je Jure Amižić, korisnik privatnog doma.
U manjem obiteljskom domu u Samoboru živi 20 ljudi, a na taj dom ne treba puno čekati. Stoji od četiri i pol do šest i pol tisuća kuna. "Imamo medicinske krevete s madracima koji se lako podignu'', rekla je Danijela Šimić, vlasnica obiteljskog doma za stare i nemoćne.
O njima se brine sedmero ljudi, medicinskih sestara i njegovatelja. Ravnateljica doma i njezina obitelj žive s tim ljudima, no tako nije i u ostalim obiteljskim domovima.
U većini domova neadekvatni uvjeti za starije i nemoćne
Njih je čak 600 i u njima svoje umirovljeničke dane provodi pet i pol tisuća ljudi. U većini takvih domova osoblje se o korisnicima ne brine adekvatno, a čak su im i posjete bližnjih ograničene.
"Mi imamo neke minimalne tehničke uvjete koje moramo zadovoljiti kao dom, i prema tome inspekcija mora raditi svoj posao i s tim se slažem, međutim problem je što država kao država nama privatnicima ne omogućava nikakvu edukaciju ni subvenciju, tu smo prepušteni sami sebi", objasnila je Šimić.
U domovima u Zagrebu živi više od šest tisuća umirovljenika. U Svetoj Ani ih je 305, a zaposlenih je 130 ljudi. Taj se dom plaća od dvije i pol do 4200 kuna. No, mjesto u tom domu čeka se i do 15 godina.
"Prošle godine zaprimili smo 930 prijava. Ukupno prijavljenih koji čekaju smještaj u našem domu je osam tisuća'', izjavila je Karolina Martinuš, ravnateljica Doma za starije osobe Sveta Ana.
Prošle godine provedena su 164 inspekcijska nadzora, a u većini domova utvrđeni su propusti - najčešće manjak zaposlenih, nedostatak skrbi i prenatrpanost domova.