Stručnjaci su uspjeli proizvesti kosti s tvrdom vanjskom stijenkom, unutarnjim poroznim tkivom i moždinom, kaže se u istraživanju objavljenom u časopisu "Human Gene Therapy".
Trenutačno se presađivanje kosti obavlja uzimanjem moždine ili jednog dijela kosti kuka.
S novim postupkom koji je ispitan na štakorima, istraživači su samo uzeli malo tkiva kože i uzgojili stanice in vitro. Stanice su zatim modificirane kako bi ih se potaknulo da proizvedu protein BMP-7 koji uzrokuje stvaranje koštanog tkiva. Zatim su usađene u neku vrstu spužve u dijelu gdje je trebalo zamijeniti kost. Istraživači su proveli pokuse na štakorima kojima su izvadili dio lubanje i kosti su se obnovile za nepuna četiri tjedna, "što me jako iznenađuje", ističe voditelj ekipe dr. Bruce Rutheford. Nova je kost u potpunosti bila ista poput prirodne.
U drugom pokusu, istraživači su miševima usadili ljudske stanice zubnog mesa: pokazalo se da nova kost ima ljudsko i mišje tkivo. Činjenica da se u bolesnika rabe stanice koje su lako dostupne i brzo se razvijaju, važan je korak u napuštanju starih metoda presađivanja kosti, smatra dr. Rutherford.