Kada bi se svi ovisnici okupili, tvorili bi 27. najveću zemlju svijeta. Postavlja se pitanje kako droga dolazi do toliko korisnika?
UN-ovo izvješće otkrilo je kako krijumčari razvijaju različite rute ovisno o vrsti droge koju krijumčare.
Opijati
Najveći proizvođači opijata (ili opojnih droga proizvedenih iz maka, kao što su opijum, morfij i heroin) su Afganistan, Mianmar, Laos, Meksiko i Kolumbija. Afganistanski opijati uglavnom se krijumčare u Europu preko "Balkanske rute". Preko Irana dolazi se do Turske, glavne tranzitne točke. Druga ruta ide preko središnje Azije do Rusije, južna ide preko Pakistana te dalje na južni i istočni dio Azije.
Nove zapljene u Armeniji i Gruziji, zemljama koje nisu bile dio "Balkanske rute", ukazuju na to da se eksperimentira s novim putanjama.
Kokain
Tri glavna svjetska dobavljača kokaina su Bolivija, Peru i Kolumbija. Najčešća ruta ide kroz zemlje Anda do SAD-a i Kanade. Do Europe dolazi direktno preko Atlantskog oceana. Neke rute idu prije do Kariba ili do Afrike.
Najveće količine prevoze se morskim putem što čini 60 posto ukupnih zapljena u 2013. godini.
Sintetičke droge
Ekstazi, amfetamini i metamfetamini spadaju u sintetičke droge, a vjeruje se kako se proizvode diljem svijeta. Dok se njima prvenstveno trguje unutar regije, značajne zapljene u posljednjih pet godina ukazuju na to da se stvaraju nove rute kako bi se povezala regionalna tržišta, piše Bloomberg.
"Novi međunarodni kanali opskrbe povezuju glavna tržišta u Sjevernoj Americi te istok i jug Azije. Sjeverna Afrika postala je osnovni izvor metamfetamina za krijumčarenje u zapadni dio Azije i u zapadnu i sjevernu Europu. Nedavna izvješća govore o krijumčarenju metamfetamina iz središnje Europe u Sjevernu Ameriku, Južnu Ameriku i na istok i jugoistok Azije", stoji u izvješću.
Bloomberg/Danas.hr