Novi zakon izazvao je paniku kod prodavatelja jer su kazne ogromne. Uhvate li vas u prekršaju, platit ćete kaznu i do 30.000 kuna, što je trošak puno veći od same izrade energetskog certifikata.
No, cijene nekretnina u Hrvatskoj i dalje bilježe pad. U prosincu su u odnosu na studeni pale za 0,6 posto, dok su u usporedbi s prosincem 2012. snižene za 4,6 posto, pokazuju podaci Centra nekretnina.
Na najvećem, zagrebačkom tržištu cijene su u prosincu u odnosu na studeni pale za 0,2 posto, a na godišnjoj razini snižene su za 5,3 posto. Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu u prosincu iznosila je 1.565 eura za četvorni metar, što je 0,4 posto manje u odnosu na studeni i šest posto manje u odnosu na prosinac 2012., javlja HRT.
Pad cijena i na Jadranu
Osim u Zagrebu, na godišnjoj razini padaju i cijene nekretnina na Jadranu, i to za 3,7 posto, a na mjesečnoj razini, u odnosu na studeni, cijene su niže za 1,1 posto.
Tražena cijena kuća na Jadranu u prosincu je iznosila 1.542 eura po četvornome metru, a prosječna cijena kvadrata apartmana 1.999 eura. Prosječna tražena cijena stana na Jadranu u posljednjem prošlogodišnjem mjesecu bila je 1.558 eura.
Gledano po najvećim hrvatskim gradovima, osim Zagreba, prosječne cijene stanova u Splitu u odnosu na prosinac 2012. pale su za 9,9 posto, Rijeci za 2,5, a u Osijeku su porasle za 1,7 posto.