Predstavnici radnika Dina petrokemije iz Omišlja na Krku u Zagrebu sastali su se s državnom tajnicom u Ministarstvu gospodarstva Tamarom Obradović Mazal te predstavnicima Hrvatske elektroprivrede, kako bi se dogovorili oko budućnosti te tvrtke koja sedam mjeseci radnicima nije isplatila plaće.
Nakon sastanka u Ministarstvu gospodarstva s direktorom Hrvatske elektroprivrede i predstavnicima ministarstva, Dinin sindikalist Predrag Mihaljević kazao nam je da problem te tvrtke ni danas nije riješen. Na sastanku se nije, naime, pojavio predstavnik najvećeg vjerovnika - Hypo banke.
"Banka se odazvala što je neprihvatljivo i neodgovorno. Sporazum koji smo pripremili, o prodaji zemljišta u vlasništvu tvrtki koje su u sklopu Dina petrokemije, nije prošao. Dobili smo samo pismo namjere bez napisanih rokova isplate plaća radnicima i ja ne znam što će biti u 18 sati kada bi radničko vijeće trebalo izglasati hoće li ostati na pogonu ili ne", kaže nam Mihaljević.
Zemljište bi kupio HEP i namirio Hypo
Zemljište bi trebao otkupiti HEP, a nakon toga će, navodi on, ostati dovoljno novca za namirenje Hypovih potraživanja i isplatu sedam zaostalih plaća, ali i da se namire i DIOKI i INA.
"Vrijednost zemljišta na kojemu je trebao biti LNG terminal je daleko vrjednije od naših plaća, a i sam ministar gospodarstva Radimir Čačić izjavio je da ćemo se naplatiti iz vlastite imovine. Pismo namjere nema težinu, ali opet, potpisano je od strane direktora HEP-a i pomoćnice ministra Obradović Mazal", kaže on, no ne usuđuje se prognozirati što će biti na sastanku radnika.
"Jučerašnji sastanak izvršnog odbora je bio vrlo oštar i traženi su čvrsti rokovi. Ja se neću vraćati u Dinu, nego ću nastojati pronaći odgovornu osobu u Hypo banci kako bih dobio pristanak na ovaj dogovor s HEP-om", kaže nam Mihaljević.
Odlazak radnika vrlo je opasan
Ovo je, kako je kazao Mihaljević uoči sastanka, posljednji pokušaj da u 18 sati ne sprovede ono što su radnici najavljivali, "a to je posljednja večera i odlazak na kolektivni godišnji odmor".
To je, podsjetimo, opasno, jer u tim pogonima se nalaze kemijski spojevi kancerogeni u manjim količinama, a smrtonosni u većim.
Prema informacijama iz Ministarstva, za Dinu članicu DIOKI grupe zainteresirani su investitori iz Azerbejdžana, a nakon što se ona proda, uslijedit će i stečaj DIOKI-ja.