Rekao je to pred tristotinjak sudionika konferencije Zagrebačke burze i investicijskih fondova potpredsjednik Vlade i ministar fondova Europske unije Branko Grčić.
Isto tako, Grčić očekuje da će preporuke EK biti radikalne i drastične, te da će do travnja iduće godine trebati krenuti u njihovu primjenu, nakon što Komisija prihvati plan implementacije, piše Lider.
"To se više ne može izbjeći jer smo predugo hodali po rubu", poručio je.
Kako pomiriti štednju i potrošnju?
Famozni "hod po rubu" odnosi se na pronalaženje pravog balansa između štednje i potrošnje. Naime, Grčić pokušava pomiriti dvije posve suprotne strane ekonomske misli:
"Imamo ljude koji govore da se treba ostaviti štednje i sve uložiti u potrošnju. Međutim, nitko od njih ne zna reći kako ćemo financirati tu potrošnju. Druga skupina pak zagovara strogu štednju i velika rezanja. Rezanja u javnom sektoru, kad bismo primjerice otpustili 25 posto zaposlenika, dovela bi do oštrog pada osobne potrošnje, što konačno vodi u daljnji pad BDP-a od tri do četiri posto. Na Vladi je da pronađe model koji će pomiriti te dvije strane, a na tome radimo kroz strategiju koja ima tri stupa", veli Grčić.
Prvi je stup te strategije fiskalizacija proračuna i dovođenje deficita u realne mjere. Tu je napomenuo da je vrlo dobro što u proračunu više nema skrivenih dugova i što ne lažemo jedni druge. Drugi su stup strukturne reforme širokog spektra i još jedna pomirba – ona između privatnog i javnog sektora. To je ujedno i najzahtjevniji dio posla jer je teško zamijeniti tradicionalni model gospodarstva novim modelom koji se temelji na znanju.
Posljednji je stup poticanje gospodarskog rasta bez kojeg niti jedna od Vladinih mjera nema smisla, pogotovo kad zemlja ulazi u šestu recesijsku godinu.
'Gledajmo kroz naočale umjerenog optimizma'
"Vlada je puno uložila u javne investicije kako bi nadoknadila gubitak privatnih. Već iduće godine možda nećemo uložiti ništa upravo zbog ulaska u proceduru prekomjernog deficita pri EK. No, ipak, Hrvatsku treba gledati kroz naočale umjerenog optimizma jer su sada barem poznati skriveni troškovi u zdravstvu i restrukturiranju javnih kompanija, pa možemo krenuti sa smanjenjem minusa", kaže Grčić opravdavši još jednom ulogu dežurnog optimista.
Na kraju se obratio mirovinskim i investicijskim fondovima kao mogućim partnerima u privatizacijskim valu:
"Fondovi su važan izvor novca. Tržište kapitala je malo letargično, no očekujemo da u budućnosti ono oživi. Od alternativnih izvora financiranja puno očekujemo i od modela javno-privatnog partnerstva, ali i koncesija. Očekujemo vas!", zaključio je Grčić.