Na tom popisu velikih dužnika su članovi uprava i skupština onih poduzeća za koje Porezna uprava ima jasne pokazatelje da su otvarali tvrtke samo s ciljem izvlačenja novca. Informacije o njima prikupljali su na najrazličitije načine: od provjera na Trgovačkom sudu do doslovno usmene predaje u manjim hrvatskim sredinama, gdje "porezni referenti jako dobro znaju tko je tko i koliko dugo ne izvršava svoje obveze, pa su ih i prijavili".
Tvrtke bez zaposlenika
Kako doznaje Jutarnji list, prvi kriterij kojim su se u Poreznoj upravi vodili bila je činjenica da je riječ o tvrtkama koje imaju samo jednog ili nijednog zaposlenika. Drugi sumnjivi detalj koji su otkrili jest da su iste osobe osnivale lance poduzeća (s jednim ili bez zaposlenih). Iz jednih tvrtki su izvlačili novčane pozajmice i imovinu i prebacivali u novoosnovana poduzeća.
Tajni podaci
Podaci o tim tvrtkama u Poreznoj upravi tretiraju se kao tajna, a iako ih ne žele javno prozivati, svi oni nalaze se među 103 tisuće dužnika koji su od prekjučer postali javno dostupan dokument. U sljedećih 30 dana svi redom bit će pozvani na informativni razgovor u Poreznu upravu, gdje će ih referenti obavijestiti o svojim namjerama. Ako su svoju osobnu imovinu prenijeli na članove obitelji ili nekog drugog, Porezna će njima slati rješenja o ovrsi! Da se očekuje slanje rješenja o ovrsi za stotinu tvrtki već krajem ovog mjeseca, potvrdila i je i šefica Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec. Kaže da su matični uredi iz cijele zemlje dostavili popis od ukupno 600 poduzeća za koje u ovom trenutku mogu dokazati odgovornost članova uprave.
Do kraja godine u blagajni 12 milijardi kuna
"U ovom trenutku ih obrađujemo više od 600, a točno je da prva rješenja očekujemo za njih stotinu već za nekih tridesetak dana. Od ukupno 30 milijardi kuna naplativog duga, procjenjujemo da bismo mogli naplatiti polovicu, odnosno 15 milijardi kuna. Od tih 15 milijardi, čak 12 milijardi otpada na dug 10.500 tvrtki s jednim ili nijednim zaposlenikom. Tih 12 milijardi mislimo naplatiti do kraja godine. Postavili smo si cilj, naplatu svih 12 milijardi kuna duga do kraja godine. Naši službenici su educirani i na slučajevima radi 700 zaposlenika visoke stručne spreme", ističe Čavlović Smiljanec. Za naplatu tih dugovanja, uvjereni su u Vladi, imat će dovoljno mehanizama. Prva je prijenos odredbi o odgovornosti direktora, članova uprave i izvršnih direktora iz Zakona o trgovačkim društvima u Opći porezni zakon, usvojen izmjenama i dopunama zakona u svibnju.