Najveći izazovi pred kojima se nalazi Hrvatska su fiskalna konsolidacija, nastavak strukturnih reformi u cilju povećanja konkurentnosti i pripreme za ulazak u Europsku uniju, ocijenio je direktor Svjetske banke za Hrvatsku, Hongjoo Hahm u intervjuu za Al-Jazeeru Balkan.
Hahm je o tim pitanjima prošli vikend razgovarao s ministrom financija Slavkom Linićem i zamjenikom guvernera HNB-a Borisom Vujčićem na proljetnom sastanku MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu.
Osvrnuo se i na nedavnu ocjenu Svjetske banke koja je našoj zemlji dala loše prognoze.
Vrijeme je za akciju
"Hrvatska je imala negativni gospodarski rast u periodu od tri godine što znači da je u dubokoj recesiji, najdubljoj od kada je postala nezavisna država. Prognoza Svjetske banke za Hrvatsku u 2012. godini je također negativna i iznosi minus 0,5 posto. Ovo je teško vrijeme po hrvatsku ekonomiju, ali i vrijeme za poduzimanje akcija", kazao je Hahm.
Što se tiče socijalnih davanja u Hrvatskoj, ocijenio je da postoji "vrlo luksuzna pokrivenost", što je dobro za siromašne, no, upozorio je da neke programe koriste i dobrotojeći te bogati. Po tom pitanju, kazao je Hongjoo Hahm, nužna je racionalizacija kako bi se javna potrošnja učinila održivijom.
Povećanje konkurentnosti
Što se tiče strukturnih reformi, ocijenio je da ih Hrvatska još uvijek nije dovršila.
"Mora se povećati konkurentnost, jer Hrvatska će se uskoro natjecati s ostatkom Europe, što znači s cijelim svijetom. Neće to više biti samo natjecanje sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom ili Makedonijom. Zato je konkurentnost jako važna", poručio je Hongjoo Hahm.
Prema mišljenju direktora Svjetske banke, treće područje gdje Vlada treba provesti akcije je priprema za ulazak u Europsku uniju, koja će Hrvatskoj, kako je rekao, dati mnogo novca.
Hongjoo Hahm dao je ocjenu prvih 100 dana Milanovićeve vlade.
"Pa, zamislimo da je medeni mjesec gotov i da je sada vrijeme za akciju. Prethodna HDZ-ova vlada je malo toga učinila, dok se nova vlada uglavnom bavi političkim imenovanjima u Vladi. Sada je to završeno i nadamo se da će Vlada forsirati provođenje reformi.
Već su prošla četiri mjeseca u 2012. godini tako da se ne smije vrijeme i dalje gubiti. Mi pozdravljamo prodaju dionica na koju se prije nekoliko dana odlučila Vlada. Prodala ja državne obveznice u vrijednosti od milijardu i pol dolara pod vrlo dobrim uvjetima. To je jako dobra priča za Hrvatsku, zato što zemlja nema dovoljno stranih investicija", smatra Hahm.