Večernjakovci krenuli u štrajk, dočekali ih zaštitari

U srijedu je započeo štrajk novinara Večernjeg lista, koji zbog nepotpisivanja kolektivnog ugovora najavljuju izlazak na ulicu.

23.3.2011.
9:39
VOYO logo

"Pozivam i sve čitatelje da od četvrtka više ne kupuju Večernji list, jer to neće biti list koji rade novinari nego list koji je niževrijedna alternativa", poručio je Anton Filić, glavni sindikalni povjerenik u Večernjaku.

Naime, Večernji list je dobio prvi kolektivni ugovor još 1996. godine, a sada se, po nalogu vlasnika austrijske Styrije, prava zaposlenika, tvrde sindikalisti, drastično smanjuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska i Europska federacija novinara podržale su borbu večernjakovaca da štrajkom obrane svoja prava, te ustanu protiv dvostrukih mjerila Styrije koja ne daje ista prava austrijskim i hrvatskim novinarima.

Štrajkaši su nezadovoljni i jer su ih na ulazu u Večernji list dočekali zaštitari i kontrolne točke, te što im je poslodavac zabranio štrajk na radnom mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ni u najgoroj noćnoj mori nismo očekivali da će poslodavac na naš legitiman štrajk reagirati zaštitarima i kontrolnim točkama", izjavio je Hini Filić, ističući i da su zaposlenike na ulazu u Večernji list ispitivali štrajkaju li ili ne.

Zadovoljan je, ipak, odazivom na štrajk u koji se, kazao je, uključila velika većina stalno zaposlenih, a to što im Uprava ne dopušta štrajk na radnom mjestu smatra kršenjem Zakona o radu, zbog čega je najavio da će štrajkaši pozvati inspekciju rada i policiju te podnošenje tužbe protiv poslodavca.

"To što smo u štrajku ne znači da smo prestali biti zaposlenici Večernjeg lista. Uprava nema pravo nadzirati rad sindikata", naglasio je Filić, prozivajući Upravu da nezakonito onemogućuje rad štrajkaškom odboru.

"Nije bilo nikakvih razloga za ovakvo tretiranje štrajka", dodao je, izvijestivši da je Uprava za štrajkaše odredila posebnu prostoriju u kojoj se mogu okupljati, a gdje će se svakoga dana, odnosno dokle god bude trajao štrajk, održavati i štrajkaški plenum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Filić je naglasio da će štrajk trajati do ispunjenja zahtjeva, odnosno dok Uprava ne potpiše novi kolektivni ugovor ili produlji primjenu važećeg te ne odustane od drastičnog smanjenja prava zaposlenika.

Izvijestio je i da se štrajku priključilo nekoliko honorarnih suradnika, tzv. RPO-ovaca, za koje štrajkaši tvrde da ih Uprava, budući da nemaju uređeni radni status te mogu svakoga časa dobiti otkaz, koristi kao štrajkolomce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Uprave Večernjeg lista poručuju kako za štrajk nema pravog opravdanja. Sindikat tvrdi da je Uprava 'ukinula kolektivni ugovor i drastično smanjila stečena prava', a niti jedna niti druga teza jednostavno nisu točne. Uprava je spremna potpisati kolektivni ugovor. Sindikatu je ponuđeno da zadrži veliki dio materijalnih prava iz dosadašnjeg kolektivnog ugovora i to bez obzira na poslovne gubitke s kojima se Večernji list trenutno suočava. "Na prijedlog Uprave sindikat je prekinuo pregovore i pozvao svoje članstvo na štrajk. U Upravi i dalje smatramo da tražiti dogovor oko kolektivnog ugovora koji uzima u obzir rezultate poslovanja nije nerazumno i da inzistiranjem na dugoročno održivom poslovanju sigurno ne ukidamo ničije civilizacijske stečevine. Ta je retorika bombastična kako bi se njome privukla pažnja. Tim više što je i nakon navodnog drastičnog smanjenja prava o kojem sindikat govori prosječna neto plaća zaposlenika bez menadžmenta u Večernjem listu ostala preko 9.200 kuna", naveli su iz Uprave iz koje ističu kako je zakonski štrajk legitiman, no da "štrajkati bez obzira na rezultate poslovanja zaista smatraju neopravdanim". "Večernji list će neometano izlaziti i biti jednako kvalitetan kao i svaki dan", zaključila je Uprava.

Vezani članak:

arti-201103220436006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo