Za razliku od Hrvatske udruge banaka, koja je oštro kritizirala izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju i u otvorenom pismu Vladi zatražila njegovo povlačenje, u udruzi Franak podržavaju ovaj zakon jer smatraju da on napokon uvodi red u kreditiranje.
Novi zakon pridonosi ravnomjernijoj podjeli tržišnog rizika između dužnika i vjerovnika, za razliku od dosadašnjih ugovornih odnosa gdje je teret rizika snosilo isključivo dužnik.
Taj su teret najviše osjetili oni koji otplaćuju kredit u švicarskim francima.
Povoljniji za dužnike i do 30 posto
Jadranka Glibota, koordinatorica udruge Franak za Istarsku županiju, apsolutno podržava spomenuti zakon, piše Glas Istre.
''Konačno da je netko nešto poduzeo. To je zakon koji omogućuje pravednu raspodjelu rizika kreditiranja između banke i korisnika kredita. Ako se okolnosti ugovora izmijene za više od 20 posto, ugovor se prema Zakonu o obveznim odnosima može smatrati nevažećim. Usvoji li se zakon, na snagu bi stupio s 1. siječnja 2014., rate dužnika koji imaju kredite u švicarcima mogle pasti od 10 do 30 posto, ovisno o tome kada su ugovorili kredit.
Vrlo je bitno što se bankama onemogućava da netransparentno, samovoljno određuju kamatne stope uz sve promjenjive parametre. Treba postojati fiksna marža cijelo vrijeme otplate kredita, a kamatne stope trebaju pratiti Libor, Euribor i Zibor, ukoliko je tako dogovoreno. Onda je cijeli posao transparentan, kao što je to u cijelom civiliziranom svijetu'', rekla je Glibota.