NOGOMET: / Kamerunci osvojili olimpijsko zlato

"Afrički lavovi" nakon velikog preokreta boljim izvođenjem jedanaesteraca svladali su Španjolsku s 5:4 (2:2, 0:2) i osvojili prvo olimpijsko zlato u povijesti svoje zemlje.

30.9.2000.
17:51

Iako su nakon prvog poluvremena gubili s 0:2, Kamerunci su u drugih 45 minuta uspjeli preokrenuti rezultat i u svega pet minuta postići dva pogotka. Španjolska je povela već u drugoj minuti pogotkom Xavia (2), a svega tri minute kasnije Angulo je imao priliku s bijele točke povećati prednost, no njegov mlaki udarac Kameni je obranio. Veliku premoć Španjolci su ipak okrunili u posljednjoj minuti prvog dijela golom Gabria. U drugom dijelu Kamerun je krenuo maksimalno otvoreno i u svega pet minuta uspio izjednačiti rezultat. Prvo je Amaya smanjio na 1:2 autogolom u 53.minuti, a potom je i Samuel Eto'o svladao vratara Aranzubiu.

Nervozni Španjolci utakmicu su završili bez Gabria (70) i Jose Maria (90) koji su "nagrađeni" s crvenim kartonima. U produžetku nije bilo promjene rezultata, iako je Eto u 120. minuti zatresao mrežu Španjolaca, no suci su dvojbenu situaciju označili kao zaleđe. Tragičarem izvođenja kaznenih udaraca pokazao se ponovno Amaya, koji je uzdrmao vratnicu i na taj način zatvorio vrata drugog španjolskog trijumfa na Igrama u posljednjih osam godina. Veliki poklon iskoristio je Wome označivši početak slavlja Kamerunaca. U "transu" nakon neočekivanog trijumfa novi olimpijski pobjednici
sve svoje stvari pobacali su gledateljima, a potom afričkim plesom "guzha-guzha" još jednom zadivili sto tisuća gledatelja na stadionu Australija.

"Naš duh bio je neuništiv. Znali smo da se može vratiti.
U karijeri sam osvojio četiri velika naslova, no ovo je nešto neponovljivo," izjavio je igrač Arsenala Laurent, nakon zajedničke molitve u svlačionici.

Kamerun - Španjolska 5:4 (2:2, 0:2)

Stadion Australia. Gledatelja: 100 000. Sudac: Felipe Ramos Rizo (Meksiko).

Strijelci: 0:1 - Xavi (2), 0:2 - Gabri (45), 1:2 - Amaya (53 - autogol), 2:2 - Eto (58). Crveni karton: Gabri (70), Jose Mari (90).

Jedanaesterci: 1:0 -Patrick Mboma (Kam), 1:1 - Xavi (Špa), 2:1 - Samuel Eto'o (Kam), 2:2 - Capdevila (Špa), 3:2 - Geremi Njitap (Kam), vratnica - Amaya (Špa), 4:2 - Lauren Etame Mayer (Kam), 4:3 - Albelda (Špa), 5:3 - Pierre Wome (Kam)

KAMERUN
Carlos Idriss Kameni, Pierre Wome, Patrice Abanda, Aaron Nguimbat (od 46. Daniel Ngom Kome), Serge Branco (od 91. Joel Epalle), Lauren Etame Mayer, Geremi Njitap, Nicolas Alnoudji (od 111. Albert Meyong Ze), Serge Mimpo, Patrick Mboma, Samuel Eto'o.

ŠPANJOLSKA
Aranzubia, Puyol, Lacruz, Marchena, Amaya, Albelda,
Xavi, Toni Velamazan (od 26. Gabri), Angulo (od 75. Capdevila), Jose Mari, Tamudo (od 49. Ferron).

Najbolji strijelac olimpijskog turnira sa šest postignutih pogodaka napadač je milanskog Intera i čileanske nogometne reprezentacije Ivan Zamorano. Drugo mjesto podijelili su David Suazo (Honduras), Patrick Mboma (Kamerun) i Reinaldo Navia (Čile) s četiri postignuta gola. Na 32 utakmice postignuta su 103 zgoditka, a na svakoj utakmici mreže su se tresle barem jednom. Čile je bio s četrnaest pogodaka najučinkovitija vrsta na turniru.