Nikola Karabatić odveo Francusku u povijest!

Rukometna reprezentacija Francuske obranila je naslov svjetskog prvaka! Moćni Francuzi, predvođeni Karabatićem i Omeyerom, u finalu su nakon produžetaka pobijedili Dansku 37:35 (31:31, 15:12).

30.1.2011.
17:43

MALMO. Malomo Arena - 12.462 gledatelja; Suci: Lopez i Ramirez (Španjolska)

FRANCUSKA: Omeyer, Karaboue, Fernandez 5 (1), Dinart, Barachet 3, Gille 4, Joli 1 (1), Honrubia, Karabatić 10, Junillon, Accambray 2, Abalo 5, Sorhaindo, Guigou 7 (2), Bosquet, Bingo.

DANSKA: Landin, Rasmussen, M. Christiansen 1, Boesen 2, Lauge Schmidt, L. Christiansen 5 (2), Eggert 3 (1), Spellerberg 4, Knudsen 2, Noeddesbo 3, S. Hansen, Lindberg 3, T. Hansen 2, Soendergaard, M. Hansen 10, Nielsen.

SEDMERCI: Francsuka 7 (4), Danska 3 (3). ISKLJUČENJA: Francuskaa 8, Danska 10 minuta.arti-201101280746006Francuzima je to ukupno četvrta svjetska titula čime su se izjednačili sa Švedskom i Rumunjskom koje također imaju po četiri naslova. Francuzi su bili najbolji i prije dvije godine u Hrvatskoj, te 2001. u svojoj domovini i 1995. na Islandu. U svojoj riznici trofeja imaju i olimpijsko zlato (2008), te dva europska naslova (2006, 2010).

arti-201101200808006Francuzi su puno bolje otvorili utakmicu te na poluvrijeme otišli s tri gola prednosti. Sve do sredine drugog poluvremena činilo se da će Francuzi na rutinu dobiti Dance, ali onda je probranio danski vratar Landin Jacobsen te vratio svoju momčad u igru. Na krilima prepune dvorane u Malmöu Danci su u zadnjim sekundama uspjeli izjednačiti, izboriti produžetke te u jednom trenutku čak i povesti s golom razlike. No, kriza u redovima francuske momčadi kratko je trajala. U ključnim trenucima ukrali su jednu loptu, zabili dva lagana gola, i na krilima iskusnih Karabatića i Fernandeza otišli do povijesne pobjede.

Francuze su do pobjede predvodili Nikola Karabatić sa deset golova, dok su Jérôme Fernandez i Luc Abalo dodali po pet golova. U danskim redovima najefikasniji je bio prvi strijelac SP-a Mikkel Hansen sa 10 golova.

arti-201101290300006U susretu za treće mjesto Španjolska je pobijedila Švedsku 24:23 (11:11). Španjolcima je to druga medalja na svjetskim prvenstvima nakon što su 2005. godine u Tunisu bili zlatni. Korak do medalje bili su i na SP-u 2003. i 1999. godine kada su bili četvrti.

Švedska je najuspješnija reprezentacija u povijesti svjetskih prvenstava sa 11 medalja pri čemu četiri zlata, no zadnju medalju je osvojila 1999. godine u Egiptu kada je bila najbolja.

1. Francuska 2. Danska 3. Španjolska 4. Švedska 5. HRVATSKA 6. Island 7. Mađarska 8. Poljska 9. Norveška 10. Srbija 11. Njemačka 12. Argentina 13. Južna Koreja 14. Egipat 15. Alžir 16. Japan 17. Slovačka 18. Austrija 19. Rumunjska 20. Tunis 21. Brazil 22. Čile 23. Bahrain 24. Australija

Tijek utakmice...DRUGO POLUVRIJEME60' (31:31) - Tri sekunde prije kraja Spelleberg zabija za izjednačenje. Danci će u produžetku imati i igrača više!

60' (31:30) - Deveti gol Karabatića. 27 sekundi do kraja. Danci imaju napad.

59' (30:30) - Guigou zabija za minimalnu francusku prednost. Boesen s igračem manje ponovno poravnava!

57' (29:29) - Lars Christiansen s krila za izjednačenje. Erupcija oduševeljenja u Malmö Areni.

56' (29:28) - Lindberg zabija za minus jedan. Imaju Danci i igrača više.

55' (28:27) - Lars Christiansen pogađa dva puta u nizu i drži Dance u egalu.

54' (27:26) - Imali su Danci obećavajući napad za vodstvo kod 25:25, nisu zabili, i odmah su kažnjeni. Zabio je Abalo.

52' (26:25) - Gille vraća Francuze u minimalnu prednost.

50' (25:25) - Novo izjednačene, imali su Danci i napad za vodstvo, ali su se spetljali pred vratima Francuza.

49' (24:24) - Landin se razbranio i vratio Dance u utakmicu. Hansen zabija za izjednačenje. Ludnica u dvorani u Malmöu!

47' (24:23) - Karabatić zabija svoj sedmi gol, Noddesbo vraća na minus jedan.

46' (23:22) - Spellerberg pogađa i vraća Dance u egal. Imali su Francuzi +4, ali nisu uspjeli zadržati veliku prednost.

45' (23:21) - Abalo zabija za Francuze, Hansen za Dance. Već duže vrijeme igra se gol za gol.

44' (22:20) - Lindberg zabija iz kontre. Danci su još uvijek blizu.

42' (22:19) - Hansen zabija svoj šesti gol na utakmici. Karabatić na drugoj strani vraća na +3.

40' (21:18) - Francuzi odlaze na +3. Danci opet s igračem manje. Isključen je Nielsen.

38' (20:17) - Accambray zabija svoj drugi gol u nizu u trenutku dok je Francuska imala igrača više.

36' (19:16) - Toft Hansen zabija za Dance, a Accambray za Francuze.

35' (17:14) - Guigou vraća mirnoću redove Tricolora.

34' (16:14) - Nisu Francuzi iskoristili priliku za rezultatski bijeg. Lindberg i Lars Christiansen vraćaju Dance u igru.

32' (16:12) - Karabatić zabija prvi gol u nastavku.

31' (15:12) - Počelo je drugo poluvrijeme. Francuzi imaju +3, loptu i igrača više.

PRVO POLUVRIJEME30' (15:12) - Kraj prvog poluvremena!Barachet diže na +3 za miran odlazak Francuza na odmor. Danci teško dišu, a na životu ih drži samo sjajni Hansen koji i dalje pogađa 'odakle hoće'.

29' (14:12) - Hansen se diže s deset metara i vraća Dance na minus dva. Peti njegov pogodak na utakmici.

27' (14:11) - Hansen i Noddesbo drže Dance na koliko-toliko pristojnom zaostatku.

25' (13:9) - Tricolori pomalo razbijaju Dance. Karabatić diže na +4.

24' (12:9) - Opet Barachet i opet su tri gola prednosti za Francuze. Danski trener morao je pozvati minutu odmora.

22' (11:9) - Vraćaju se Francuzi u vodstvo. Barachet i Karabatić za +2!

20' (9:9) - Danci se u samo tri minute vraćaju u egal. Imali su Francuzi 9:6, ali se nisu uspjeli odlijepiti.

17' (9:7) - Francuzi bježe na tri razlike, prvi put na utakmici. No, Hansen drži Dance na minus dva...

15' (8:6) - Gigou postiže svoj treći gol na utakmici. Francuzi imaju i napad za +3.

14' (7:5) - Spellerberg drži Dance u igri. Karabatić na drugoj strani vraća na dva razlike.

12' (6:4) - Toft Hansen i Fernandez postižu po jedan gol na svakoj strani.

10' (5:3) - Eggert Jensen svojim drugim golom smanjuje rezultat. Na drugoj strani Abalo vraća na +2.

8' (4:2) - Gille se također upisao u strijelce. +2 je za Francuze koji su puno bolje otvorili dvoboja od Danaca. Karabatić i društvo nisu se prepali više od 10.000 danskih navijača.

7' (3:2) - Bude se Danci. Hansen postiže svoj prvi gol na utakmici.

5' (2:0) - Danci su još bez gola. Prednost Francuza diže Guigou sa sedam metara.

3' (1:0) - Fernandez pogađa za prvo vodstvo Francuza na utakmici.

1' - Počela je utakmica! Dvorana je puna danskih navijača, Francuza je tek jedna mala skupina. No, Karabatiću i društvu to nije smetalo ni kad se igralo SP u Hrvatskoj.