15. svibnja - U Hrvatskom društvu likovnih umjetnika u nedjelju je otvorena izložba ?Internet i kompjuterske umjetnosti 60-tih? ili, drugačije rečeno, ?I am still alive?.
Izložbu je otvorio kurator izložbe Darko Fritz, a dodijeljene su i brojne nagrade. I dok je hrvatska publika uglavnom naučena da na otvorenjima umjetnici šute i zadivljeno gledaju u kritičare, kustose ? sposobne na svakojaka iščitavanja njihovih djela - pioniri net arta Vuk Ćosić i Alexei Shulgin pokazali su da znaju biti sjajni govornici održavši napeto dvosatno predavanje o povijesti net arta i predstavljenim radovima.
Djela, koja su većinom stvarana u privatnom okružju, za formate osobnih računala i komunikaciju u dvoje projicirana su ovoga puta na zidu galerije pred mnoštvom gledatelja.
Kompjuterske ikone prebačene su odjednom u umjetnički kontekst, e-mail je postao izlikom za razmišljanje o komunikaciji, poigravanje njom, cybersex prilika za psihološku analizu društva. Primjer takvog promišljanja nalazimo i u radu Vuka Ćosića u kojoj je ASCII grafikom oblikovan dinamičan prostor nalik kompjuterskoj igrici s razlikom da ovoga puta puškom ne možemo naciljati i ubiti ništa. Još jedan povod da se upitamo: "Gdje smo i što tražimo?"
Na žalost, na izložbi se nisu mogli vidjeti radovi iz 60-tih godina budući da više ne funkcioniraju. No, svi izloženi radovi ? od titranja minimalističkih kvardrata, poruka, muzike koja oblikuje prostor - imaju jedan zajednički nazivnik: višeslojnost i interakciju, pa ne začuđuje onda što je najveće zanimanje pobudio stroj za fotografiranje Vuka Ćosića koji putem kamere prenosi oblik vašeg lica u ASCII grafiku slova.
Oko 21 sat izložba je preseljena u prostore novootvorenog kluba mama u Preradovićeoj 21 gdje je ?zabava komunikacije? potrajala do jutra.