REGIONALNI LIDER /

'Neka Hrvatska vodi Balkan u Europsku uniju'

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatsko pristupanje EU-u povećava izglede njezinim susjedima koji su suočeni s rizikom da zaostanu daleko iza. S vremenom, granice EU-a trebale bi ujediniti zemlje jugoistočne Europe umjesto da ih razdvajaju, kaže Biden.

2.7.2013.
11:52
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

ZAGREB - Irski pisac JamesJoyce napisao je da je "povijest noćna mora iz koje se pokušava probuditi" - prije dvadeset godina Hrvatska je živjela u toj mori, opustošena ratom i zatočena regionalnim mržnjama, iz koje se u ponedjeljak, postavši članica EU-a, ne samo probudila nego i realizirala svoj san euroatlantske budućnosti, napisao je američki potpredsjednik Joe Biden u autorskom članku u Financial Timesu.

Hrvatski uspjeh bio je daleko od neizbježnog, nastavlja Biden. U stvari, to je testament hrabrosti hrvatskim građanima i njezinim čelnicima koji su prevladali iskušenja nacionalizma i mržnje. Oslobađanje od tereta prošlosti svakodnevna je borba. I, dan po dan, Hrvati su zadržali vjeru i svoju ambicioznu viziju te gradili demokratske institucije kojima su otvorili vrata NATO-a i EU-a.

To postignuće pripada hrvatskom narodu, naglašava Biden. Ali također govori o transformativnoj moći europskog projekta koji zemlje vodi prema vladavini prava, otvorenom tržištu, napretku i miru.

Hrvatska je u tome otišla dalje nego što mnogi misle, poručuje američki potpredsjednik. Članica je NATO-a od 2009. i doprinosi sigurnosti u svijetu, uključujući u Afganistanu. Nekoć su zemlje slale svoje misije u Hrvatsku, sada Hrvatska pridonosi mirovnim misijama na Kosovu, Haitiju, u Zapadnoj Sahari.

Hrvatsko pristupanje EU-u povećava izglede njezinim susjedima koji su suočeni s rizikom da zaostanu daleko iza. S vremenom, granice EU-a trebale bi ujediniti zemlje jugoistočne Europe umjesto da ih razdvajaju, kaže Biden.

Međutim, hrvatski susjedi moraju prvo donijeti teške odluke koje će im utrti put prema Uniji. U interesu je SAD-a, Hrvatske i Europe da u tome uspiju. Povijest nema veći spomenik ideji da zemlje ne moraju nastavljati sukobe iz prošlosti nego što je EU, i nema boljeg mehanizma od integracije da se osigura da ih ne nastavljaju. Zato Hrvatska radi na tome da iste one ljude s kojima je ratovala dovede u europsko okruženje, piše Biden.

Srbija i Kosovo dugo su bile zamrznute u dubokom i gorkom sukobu, sve donedavno. Premijeri IvicaDačić i HashimThaci dijalogom su i bolnim kompromisom postigli povijesni sporazum o normalizaciji odnosa. Sljedeći koraci neće biti laki, ali čelnici tih dviju zemalja stvorili su svojim sugrađanima priliku za gradnju budućnosti definiranu poštovanjem međusobnih prava i zajedničkim napretkom u miroljubivom suživotu.

Crna Gora i Albanija pred sobom također imaju mnogo teška posla, ali napreduju prema europskom integriranju provodeći gospodarske i političke reforme, boreći se protiv korupcije i jačajući provedbu zakona.

Makedonija mora ostati na putu reformi, riješiti svoje unutarnje etničke napetosti i zajedno s Grčkom postići sporazum oko imena, piše Biden dodajući kako je u BiH, nažalost, postignuto malo napretka i zaključivši kako tamošnji stanovnici zaslužuju bolje.

Nijedna zemlja ne može posve iza sebe ostaviti svoju povijest ili zaboraviti svoje tragedije. I ne trebaju, naglašava Biden. Ali zemlje mogu izabrati put u kojem će im budućnost biti na prvom mjestu i raditi na dobrobiti za buduće generacije. To je ono što je napravila Hrvatska. A rezultat je pretvaranje sna, koji je prije 20 godina izgledao nezamisliv, u stvarnost.

To je razlog za slavlje i podsjetnik na to što je sve moguće. Čestitamo Hrvatskoj i posvećujemo se ostvarenju većeg cilja - dovođenja cijelog Balkana u Europu, cjelovitu, slobodnu i mirnu, zaključio je američki potpredsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo