'krpanje' proračuna / Neiskorišteni milijuni eura: Što je sa zaplijenjenim stanovima?

Dok se vladajući bore s ekonomskom krizom i krpaju proračun na sve moguće načine - neiskorišteno leže milijuni eura u zaplijenjenim luksuznim stanovima, automobilima i umjetninama za koje se još i plaća osiguranje i održavanje. Reporterka RTL-a Danas Vanja Kranic prošetala je oduzetim stanovima i doznala postoji li mogućnost da milijuni eura završe u državnoj blagajni.

6.10.2013.
18:43
VOYO logo

Stan od oko 85 kvadrata u uskom centru Zagreba nekada je pripadao Dragi Rubali. Nakon što je osuđen zbog lažnih mirovina, uz novac, stan je prepustio novom vlasniku: državi. Rubala trenutno služi svoju zatvorsku kaznu, a oko milijun i 600 tisuća kuna vrijedan stan postat će dom za psihički bolesne odrasle osobe.

U sudskim postupcima oduzeti stanovi se ne prodaju, nego je država do sada na 26 lokacija, među kojima je i ova vila u Poreču iz afere 'Offsajd', uselila azilante i osobe s intelektualnim oštećenjima.

"Neki stanovi su bili vrhunski uređeni pa nismo trebali puno ulagati, drugi su bili malo zapušteniji, pa onda moramo malo više u njih ulagati, ali u svakom slučaju nam se to više isplati nego ulaziti u najam", kazala je ministrica socijalne politike i mladih MilankaOpačić.

No, država na privremeno oduzetim automobilima, motorima i jahtama trenutno samo gubi novac: Prodati ih ne može dok presude ne postanu pravomoćne. A dotad im vrijednost rapidno pada.

"Trenutno je državi to veći trošak nego korist. Činjenica je da će ti postupci još trajati, činjenica je da mi moramo skrbiti o tim vozilima, servis košta, sve se to plaća iz proračuna", izjavio je AlenČičak, zamjenik predstojnika Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom.

Iz proračuna se, oko 100 tisuća kuna godišnje plaća i čuvanje umjetnina u muzejima, među kojima su i one najpoznatije Ive Sanadera. Sada traže model po kojem bi se roba kojoj pada vrijednost prodalo odmah i time uštedjelo na održavanju.

"Onda te novce možda stavili na neki poseban račun i obeštetili eventualno ako se taj sudski proces opkaže da nije bilo kaznenog djela", dodaje Opačić.

Pokaže li se suprotno, novac bi se slio u državnu kasu u koju se u dvije i pol godine slilo nešto više od dva milijuna pravomoćno oduzetih kuna. A samo lani - zamrznuto je bilo oko 90 milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo