Trenutačno je u Srbiji glavna tema koja zaokuplja javnost nestašica struje, zbog koje su morale biti uvedene oštre restrikcije. Dok zagrižene pristalice bivše vlasti smatraju DOS odgovornim za elektroenergetski kaos ("Pod Slobom nam nije nedostajalo struje!"), oni razumniji krivnju pripisuju bivšoj vlasti koja je upropastila elektroprivredu i po čijim nalozima je rukovodstvo EPS - a nedavno dopustilo da razine akumulacija padnu ispod minimalne količine. Pored najavljene USAID - ove hitne pomoći od 10 milijuna dolara za struju, jedina nada Srbije za normaliziranje situacije je u meteorologiji - očekuje se da će se akumulacije napuniti obilnim kišama, te bi situacija već u subotu mogla postati podnošljiva.
Nakon subotnjih izbora kojima je vlast nekadašnje oporbe definitivno učvršćena, otpočeo je odlučan obračun sa zaostacima zloupotreba bivšeg režima i njihovih suradnika. Vojislav Šešelj odlukom Ministarstva prosvjete više nije profesor Pravnog fakulteta, jer je ustanovljeno da je primljen za redovnog profesora u suprotnosti s pravilnikom. Čak je beogradskom Okružnom tužiteljstvu proslijeđen materijal Drugog općinskog javnog tužiteljstva u kojem je naznačeno da postoje temelji za pokretanje pitanja krivične odgovornosti Slobodana Miloševića i članova Komisije za stambena pitanja bivše Vlade (M. Bojić, B. Ivković, D. Tomić i V. Šešelj) zbog protupravnog Miloševićevog otkupa vile u Užičkoj, iako je već bio u posjedu kuće u Tolstojevoj 33.
Što se tiče onih "konkretnijih" i mnogo zanimljivijih stvari zbog kojih bi "Slobo" mogao pred sud, bivši član njegovog SPS - a Nebojša Čović, koji se prije nekoliko godina priključio oporbi, u intervjuu za Glas javnosti sažeto je izjavio: "Da je po mom, oni bi odavno bili iza rešetaka, ne bih im ja dao ni pet minuta! Volio bih da ih je moguće uhititi do Nove godine, ali objektivno je očekivati uhićenje Miloševića u siječnju". Napominjući da vjeruje da će DOS - ovi stručnjaci uspjeti ući u trag najmanje 50 % novca iznesenog iz zemlje, Čović je prognozirao i skori raspad koalicije čiji je i sam član, i najavio za 2001. nove predsjedničke i parlamentarne izbore u Srbiji: "Kada pogledate i analizirate sastav DOS - a, vidjet ćete da nema ničeg prirodnijeg nego da se raziđemo. DOS je bila jedna veoma uspješna formula za rušenje diktatorskog režima, ali nema neke velike političke perspektive." On je dodao da je dolaskom na vlast DOS "osvojio" niz problema od kojih se u ovom trenutku može sagledati tek polovica. "Naš osnovni posao u ovom periodu bio je posao vatrogasca. Morali smo svako malo gasiti požare izazvane dugogodišnjim nemarom bivšeg režima. Mnogi od tih požara bili su i podmetnuti od strane odlazeće strukture." Da Srbi nisu tako dugo čekali hvatanje "zadnjeg vlaka" za ulazak u istinsku demokraciju, možda ne bi dvadeset i prvo stoljeće dočekivali s kroničnim nedostatkom jedne od osnovnih postulata dvadesetog - električne energije.