Gorillaz su tek nedavno izdali prvu singlicu, ali na internetu su već legende. Na impresivno dizajniranom siteu piše sve o tome kako je nastala jedna od najčudnijih glazbenih skupina svih vremena.
Vođa benda je mračnjak Murdoc, 34-godišnji basist sa sjevera Engleske koji iznimno nalikuje Frankensteinu. U bendu su još 10-godišnja Japanka, virtuoz na gitari, koja je stigla u sanduku dopremljenom poštom, i golemi afroamerički bubnjar opsjednut duhovima pokojnih rappera. Frontman Gorillaza je zgodan, ali potpuno debilan momak kojeg zovu 2D, možda zbog manjka intelektualne dubine.
Gorillaz se ne fotografiraju niti su imali kakav živi nastup, a s okolinom komuniciraju isključivo putem e-maila. Pojavljuju se jedino u obliku ilustracija koje su očito djelo Jamiea Hewletta, tvorca http://www.y2krunch.com/petebuilt/tankgirl/tankgirl.html i vjerojatno najutjecajnijeg britanskog strip crtača protekla dva desetljeća. Hewlett je dobar prijatelj i bivši cimer pjevača i kompozitora Damona Albarna iz Blura i jasno je da su Gorillaz proizvod dva frenda koja se dobro, duhovito i talentirano zezaju.
Međutim, virtualni su bendovi postojali i davno prije interneta. Monkees, grupa koju su 1967. slavili kao američki odgovor na Beatlesa, morala je priznati da su zapravo glumci, da uopće ne sviraju na vlastitim pločama i da su "plastika". Nakon tog priznanja, karijera Monkeesa naglo je pošla nizbrdo, a producent Don Kirschner koji ih je i okupio zaključio je kako su ljudi najslabija karika u "umjetnom" bendu. Sljedeći sastav koji je okupio zvao se Archies, sastojao se od crtanih junaka popularne crtane tv serije i izvodio je jedan od najvećih hitova šezdesetih godina, "Sugar, Sugar".
Gorillaz su virtualni sastav sadašnjosti: umjesto prostora televizije i stripa, njihov je svijet cyberspace, na internetu gdje granice može ucrtati jedino mašta.