"Na taj se način želi zamagliti suština, ne samo oko promjene Ustava, nego i oko osnovnih pitanja hrvatskoga života - gospodarstva, njegova oporavka i razvitka, zapošljavanja i socijalne sigurnosti", rekao je Herman u nedjelju u Našicama.
Herman je kazao kako "Ustav i njegove promjene imaju smisla samo ako idu u smjeru stabiliziranja institucija i stvaranja podloga za nastavak gospodarske reforme, koja je dosad išla sporo i s oklijevanjem. Upravo time je HSLS nezadovoljan i u tom je području popuštao, ali odsad neće popuštati niti jedan milimetar", rekao je Herman.
Potpredsjednik SDP-a Mato Arlović u subotu je u Solinu optužio HSLS da neprihvaćanjem ustavnih promjena, koje su podloga svim drugim promjenama, ruši SDP. "Raspisat ćemo, ako treba, izvanredne izbore jer jedino građani mogu odlučivati o tome", rekao je Arlović.
HSLS-ovi članovi Odbora za Ustav i poslovnik u petak su, jedini od stranaka vladajuće šestorke, bili suzdržani pri glasovanju o prihvaćanju prijedloga ustavnih promjena. Hermanov stranački kolega Joško Kotić u subotu je u Šibeniku izjavio kako Vlada "uspijeva opstati samo zahvaljujući popuštanju i fleksibilnosti HSLS-a" te da će se ta stranka, "ako to bude u interesu Hrvatske, opet povući u oporbu".
Ustvrdio je također da se HSLS "odrekao mjesta predsjednika Sabora, na koje je Dražen Budiša opravdano računao u slučaju neuspjeha na predsjedničkim izborima".
Zlatko Tomčić, predsjednik Sabora i HSS-a, treće po snazi stranke u koaliciji, priznao je kako je "evidentno da postoje određena sukobljavanja i razmimoilaženja u SDP-u i HSLS-u, dvije najjače stranke u vladajućoj koaliciji".
On je Arlovićeve i Kontićeve izjave nazvao "neopreznima i neumjerenima" te ih je svrstao u "kontekst sitnih manevarskih poteza". "Posebno se čudim Arloviću. Očito je bio s nečim izazvan", rekao je Tomčić gostujući u emisiji HTV-a "Nedjeljom u 2".
"Ako se uistinu dogodi da se na još samo dvije preostale teme oko prihvaćanja Ustava raspadne koalicija, onda ćemo se pokazati kao nezrele stranke koje nisu ni zaslužile da budu u vlasti", kazao je Tomčić.
Dužnosnici HSLS-a i SDP-a nedavno su se sukobili i oko imenovanja članova novog nadzornog odbora "Slobodne Dalmacije". Potpredsjednica Vlade Željka Antunović (SDP) i predsjednik Hrvatskog fonda za privatizaciju Hrvoje Vojković (HSLS) međusobno su se optužili da nemaju ingerenciju u donošenju odluka o sastavljanju članova nadzornog odbora.
Splitski gradonačelnik i saborski zastupnik HSLS-a Ivan Škarić izjavio je kako "SDP i HSLS moraju ostati zajedno, ne da bi se svađali o ustavnim promjenama, već da bi se lakše zajedničkim snagama posvetili saniranju gospodarstva i, što je najvažnije, očuvanju neovisne i samostalne Hrvatske kojoj prijete balkanske asocijacije".
Škarić je to kazao reagirajući na izjavu potpredsjednika SDP-a Mate Arlovića u Solinu. Arlović je, naime izjavio da "ako HSLS misli rušiti SDP neprihvaćanjem ustavnih promjena, u tome neće uspjeti" te je optužio HSLS da će biti krivac ako se razbije vladajuća koalicija šest stranaka, odnosno ne prođu ustavne promjene.
Ivan Škarić ostao je "zatečen tonom Arlovićeve retorike" koju je ocijenio kao "ishitrenu prijetnju HSLS-u". "Nije pošteno da nas se optužuje za rušenje vlasti u kojoj i sami sudjelujemo. HSLS je u koaliciju s SDP-om ušao otvorenih karata i ni u jednom trenutku nismo razmišljali o tome da bi naše zajedništvo mogla sustići sudbina kakvu nam Arlović predviđa", rekao je splitski gradonačelnik Škarić. Dodao je kako "do sada nije stekao dojam da su međusobni odnosi dvije najjače stranke u vladajućoj šestorici toliko naelektrizirani".
Splitski gradonačelnik Ivan Škarić bio je jedan od inicijatora koalicije SDP-HSLS koja je prvo utemeljena na razini grada Splita, a za koju su predsjednici stranka, Ivica Račan i Dražen Budiša, kazali da je bila preteča koaliciji SDP-HSLS na državnoj razini.