Upravno vijeće Europske središnje banke nakon sastanka u nedjelju popodne oglasilo se priopćenjem u kojem se navodi da će, s obzirom na nastale okolnosti, vrijednost svoje pomoći grčkim bankama zadržati na razini od petka, 26. lipnja. To znači da će obustaviti financijsku pomoć Grčkoj, a navode, ukoliko bude potrebno, preispitat će svoju odluku.
BBC je u nedjelju ujutro objavio da bi Europska središnja banka (ECB) tijekom nedjelje mogla obustaviti dotok novca grčkim bankama. ECB je nedugo kasnije na svojim službenim stranicama opovrgnuo BBC. U priopćenju, kojeg potpisuje šef Mario Draghi, navodi se da će nastaviti s "izvanrednom pomoći za likvidnost", uz napomenu da Vijeće u bilo kojem trenutku može preispitati svoju odluku o financiranju Grčke. Ipak, pokazalo se da su informacije BBC-ija bila točne.
Stanje u Grčkoj sve je dramatičnije. Pošto ECB "zatvora pipu", očekuje se da će u ponedjeljak sve banke u Grčkoj biti zatvorene, a to znači da građani neće moći podići svoj novac.
Odluka u nedjelju navečer
"Grčka će vlada u nedjelju navečer razmotriti uvođenje kontrole prometa kapitala i zatvaranje banaka u ponedjeljak", rekao je grčki ministar financija Janis Varufakis Radiju BBC, a BBC javlja kako se očekuje da će Europska središnja banka (ECB) u nedjelju prestati pružati hitnu pomoć za likvidnost grčkim bankama.
U intervjuu je Varufakis rekao kako će grčka vlada razmotriti tijekom noći obje odluke, rekao je na Twitteru Nick Sutton, urednik BBC-jeva Radija 4.
Veliki pritisak osjećaju grčke banke nakon što su propali pregovori između Atene i njezinih kreditora o dogovoru novac za reforme. Od subote ujutro, kada se doznalo da će ići na referendum za tjedan dana, Grci su pohrlili na bankomate. Iznosi koji su podignuli u svega nekoliko sati i do 20 puta su veći od uobičajenih cifri koje preko bankomata podignu vikendom.
Parlament potvrdio referendum
Grčki parlament kasno je sinoć odobrio prijedlog premijera Alexisa Tsiprasa da Grci na referendumu 5. srpnja odluče o uvjetima međunarodnih zajmodavaca, u zamjenu za daljnju pomoć.
Ministri financija ostalih članica eurozone prvi su se put okupili bez Grčke pošto su glatko odbacili njezinu molbu za produljenjem postojećeg paketa pomoći koji istječe u utorak.
Vlada ljevičarske Sirize zatražila je produljenje na nekoliko tjedana, do referenduma 5. srpnja na kojem će Grci odlučiti hoće li prihvatiti nove, stroge uvjete koje vlada odbacuje.
Ministri euroskupine optužili su Grčku da je prekinula pregovore i obećali da će učiniti sve kako bi zajednička valuta ostala stabilna.
"Moramo učiniti sve da bi spriječili bilo kakvu prijetnju širenja krize", rekao je njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble. "Odlučni smo spriječiti bilo kakvu neizvjesnot na financijskim tržištima", dodao je.
Ministri su u službenoj izjavi objavili da će "postojeća financijska pomoć Grčkoj isteći 30. lipnja 2015." i posredno pozvali Grčku da uvede kontrolu kapitala kako bi stabilizirala svoj bankarski sustav.
Odbijanje produljenja pomoći izložilo je golemom pritisku grčke banke čija likvidnost ovisi o potpori središnje banke. Dugački redovi formirali su se pred bankomatima kada su ljudi pohitali podići novac dok banke još normalno funkcioniraju.
Cipras ne odustaje
No, ostalih 18 članica eurozone jednoglasno je odbacilo taj zahtjev, jasno pokazujući koliko se grčki premijer Aleksis Cipras otuđio od ostatka bloka.
"Mislim da je greška u tome, greška Grčke, što su igrali poker, igru koju uvijek možete izgubiti", rekao je austrijski ministar financija Hans-Joerg Schelling.
Cipras se ponašao obrambeno, poručivši da njegova vlada ne može prihvatiti "uvredljive uvjete" međunarodnih vjerovnika i dodao kako će birači sigurno učiniti to isto.
"Siguran sam da će grčki narod shvatiti povijesne okolnosti i ultimatumu reći odlučno 'ne'", izjavio je Cipras prije nego što je parlament u nedjelju ujutro dao zeleno svjetlo referendumu.
'Pokušavaju nas ubiti'
Razapeti između straha od gospodarskog sloma i otpora međunarodnim kreditorima, puno je Grka u stanju šoka, iako ankete objavljene u nedjeljnjim novinama pokazuju da je većina za prihvaćanje uvjeta financiske pomoći.
"Pokušavaju nas ubiti. Milsim da se ne radi o izboru između toga ostali ili izaći iz eurozone. Ti se uvjeti jednostavno ne smiju prihvatiti", rekao je 70-godišnji George Kambititis. "Mi novca nemamo, a oni žele uzeti još. Što ćemo jesti, kako ćemo preživjeti?", upitao je.
No, birači u članicama eurozone, uključujući gospodarski moćnu Njemačku, ostale južne države koje su same prošle kroz teške mjere štednje u zemjenu za europski novac, kao i siromašne istočne članice gdje je životni standard puno niži nego u Grčkoj, izgubili su strpljenje.
Breuxellesu nije svejedno
Ipak, zbog straha da bi se zbog grčkog izlaska mogli uzdrmati temelji eurozone, francuski ministar financija Michel Sapin rekao je da je Pariz spreman za nastavak razgovora.
"18 zemalja jasno je reklo da je Grčka u eurozoni i da bi tamo trebala ostati, bez obzira na trenutne teškoće", istaknuo je.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izjavio je u subotu da je u kontaktu sa svim vladama eurozone kako bi osigurao da Grčka zadrži euro.
"Grčka jest i treba ostati članica eurozone", napisao je Tusk na Twitteru.
Hina/Danas.hr