Najnovija fotografija s Hubblea

Svemirski teleskop Hubble snimio je fotografiju koja prikazuje vrtložne plinove koji okružuju crnu rupu u jezgri udaljene galaksije

1.12.2000.
0:40
VOYO logo

Spiralna galaksija udaljena je od Zemlje 13 milijuna svjetlosnih godina, a nalazi se u južnom sazvježđu Circinus. Astronomi tvrde da se većina plinova u disku spirale Circinusa nalazi sakupljena u dva prstena. Veći je promjera 1 300 svjetlosnih godina i već je promotren. Međutim, Hubble je snimio i ranije nevidljiv manji prsten promjera 260 svjetlosnih godina. (Svjetlosna godina je udaljenost koju svjetlost prijeđe u jednoj godini, a iznosi, otprilike, 9,5 milijuna milijuna kilometara.)

Na Hubbleovoj fotografiji, manji unutarnji prsten nalazi se unutar zelenog diska. Veći vanjski prsten širi se u okvirima fotografije, a nalazi se u ravnini diska galaksije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oba diska sadrže velike količine plinova i prašine kao i područja u kojima se oblikuju nove zvijezde. U središtu područja prstena, gdje se oblikuju nove zvijezde, nalazi se supermasivna crna rupa koja privlači obližnje plinove i prašinu.

Plin se izbacuje i iz burnog područja uokolo crne rupe. Detaljna struktura plina vidljiva je na vrhu fotografije. U središtu, unutar prstena, vidljiva je struktura plina u obliku slova V. To područje sadrži plinove koje zagrijava radijacija emitirana s područja koje neposredno okružuje crnu rupu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se nalazi na udaljenoj strani naše galaksije, Mliječne staze, galaksija Circinus djelomično je skrivena prašinom diljem naše ravnine gledanja. Stoga je galaksija ostala nezamijećena sve do prije 25 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo