Moderan i prilagodiljiv ili robovlasnički za radnike? Novi Zakon o radu izaziva sasvim suprotna tumačanje socijalnih partnera koja su dovela do najave generalnog štrajka. Vlada kaže da će manje promjene motivirati poslodavce da lakše zapošljavaju dok sindikati kažu da će radnike natjerati da rade po cijele dane. Građanima mogućnost da se jedan tjedan radi i više od 8 sati dnevno nije dobro legla.
Sindikati su odustali od pregovora s Vladom i uoči rasprave o Zakonu u Saboru za utorak najavili opći štrak, a dan poslije i veliki prosvjed na Markovu trgu. Ministar rada odgovara da će štrajk samo pogoršati situaciju. Ponavlja da promjene neće ići na štetu radnicima već da će ohrabriti poslodavce da lakše zapošljavaju nove ljude.
"I bez obzira na taj štrajk opet ćemo morati sjesti za stol i opet ćemo morati razgovarati. Napominjem da nije Vlada ta koja je prekinula pregovore jer nisu više htjeli pregovarati i postavili su određene uvjete 'uzmi ili ostavi'. Vlada nikada nije postavljala uvjete 'uzmi ili ostavi'", izjavio je Mrsić.
Sindikalne vođe za sutra najavljuju zajedničko obraćanje prije štrajka. Uspjehom smatraju sudjelovanje što većeg broja radnika. Ministar pak upozorava da će štrajk donijeti samo nove probleme.
"To će svi samo odlučiti da li u ovo vrijema, kada je situacija u Hrvatskoj teška i kada gubimo radna mjesta, da li je štrajkati nešto što će dovesti do toga da će se i smanjiti produktivnost pa nakon toga ide i pitanje nardužbi", rekao je.
Vlada je izmjene Zakona o radu predložila nakon što su skoro sve institucije poput MMF-a, Svjetske banke i Europske komisije često upozoravale da postojeći Zakon prekuto i zastarjelo određuje sva pitanja koja se tiču odnosa radnika i poslodavaca.