Među njima je naravno i predsjednik Udruženja Edin Batlak koj kaže kako presuda u Haagu nije i ne smije biti presuda svim Hrvatima. On je proveo 253 dana u HVO-ovom logoru Heliodrom. Uhićen je 10. srpnja 2003. s 36 godina. Presudu, naravno, pozdravlja, ali i priželjkuje iskreniju hrvatsku politiku prema Bosni i Hercegovini, politiku koja će "uvažavati teritorijalni integritet ove zemlje".
Presudu je pratio i Emir Balić, poznati 83-godišnji skakač sa Staroga mosta. U svom Mostaru bio je logoraš. "Ja u logoru nisam bio dugo. Nekih mjesec dana 1993., ali svaki dan su me vodili na prvu crtu, htjeli su da me ubije Armija BiH", priča za Slobodnu Dalmaciju Balić koji nakon presude očekuje ljepši život u Mostaru i bolju perspektivu za mlade.
OPROŠTAJNO PISMO GENERALA PRALJKA: ‘Ne želim ni groba ni pogreba. Moj pepeo prospite po Mirogoju!’
Zaim Tatar imao je do rata šefovski posao u Pamučnoj industriji "Đuro Salaj" i fin život. Danas iza sebe ima 80 godina i šestomjesečni logoraški status. Prvoga dana lipnja 1993. godine HVO ga je odveo u Heliodrom gdje je ostao do 20. prosinca 1993. godine.
"Šest mjeseci svaki dan sam išao na prisilni rad, a nikome nizašto nisam bio kriv. Nije bilo dana da nisam očekivao smrt, navečer nisam znao hoću li se ujutro probuditi. I ovo što su dobili malo je za ono što su radili", komentira presudu.
Alija Humo, sekretar je Udruženja, bio je zatvoren u Heliodromu. "Samo zato što sam musliman i što se zovem Alija. U logor su me odveli 30. lipnja 1993. Imao sam 76 kilograma. Pustili me 19. studenoga iste godine s 58 kilograma", kaže 73-godišnjak koji i danas među Hrvatima ima prijatelja od kojih su mu mnogi pomagali kad je bio zatvoren.
Kemal Balavac nije bio u Heliodromu, nego u Gabeli i Ljubuškom. Sve skupa jedanaest i pol mjeseci. Iz Stoca je, živi u Mostaru. "Tamo mi je sve zapaljeno", kaže te dodaje: "Mi koji smo bili logoraši, ovo doživljavamo kao pravdu".
Više o presudi šestorci pročitajte OVDJE.