ZAGREB - Nakon izjave predsjednika Stjepana Mesića da bi USKOK trebao ispitati bivšeg premijera Ivu Sanadera i bivšeg potpredsjednika Vlade Damira Polančeca oko prodaje Ine mađarskom MOL-u, Državno odvjetništvo je na službenim stranicama objavilo kako je istraga o spomenutoj prodaji već u tijeku.
U DORH-u tvrde da su od Vlade još 20. studenoga na uvid zatražili sve ugovore, s posebnim naglaskom na Ugovor o plinskom poslovanju, kojeg Vlada nije predstavila javnosti, kako bi utvrdili je li prodajom oštećen državni proračun.
"Zahtjev za svom dokumentacijom poslan je nakon što je Vlada na svojim internetskim stranicama objavila ugovor kojim su Vlada i MOL dogovorili upravljanje Inom", poručuju iz DORH-a.
Mesić je u ponedjeljak za Hrvatski radio rekao kako, unatoč tome što je javno objavljen ugovor o prodaji, još uvijek nije poznato što je Hrvatska tom prodajom dobila odnosno, kako je rekao, o kojim se novcima radi. Njega je podržao SDP-ov saborski zastupnik Slavko Linić koji tvrdi da su Polančec i Sanader prodajom Ine oštetili državu za dvije do tri milijarde kuna.
Međutim, ono što je zasad jasno jest to da bi se istraga u slučaju Polančeca i Sanadera trebala koncentrirati na dioničarski ugovor koji su Vlada i MOL potpisali.
MOL: Od hrvatske smo Vlade kupili nula dionica
Mađarski MOL u pisanoj izjavi tvrdi da u prošlogodišnjoj javnoj ponudi dionica Ine nije kupio ni jednu dionicu od hrvatske Vlade te da stoga ne može interpretirati izjave i napise o "prodaji" Ine.
"MOL je od Vlade Republike Hrvatske tijekom prošlogodišnje transakcije kupio 0, znači nula Ininih dionica, stoga ne može interpretirati izjave i napise o 'prodaji' Ine", izjava je Tamare Karagity iz MOL-ovih međunarodnih komunikacija. U njezinoj se pisanoj izjavi napominje da MOL s interesom prati raznorazne političke izjave i napise u medijima, koji u puno slučajeva ne odražavaju prošlogodišnja događanja.
"MOL je dionice Ine u listopadu 2008. godine kupio u procesu javne ponude od više tisuća državljana i branitelja Republike Hrvatske ponudivši fer cijenu u koju je uključena premija i platio ih 2800 kuna po dionici. Cijena iz javne ponude uključivala je 1110 kuna premije u odnosu na cijenu iz inicijalne javne ponude (1690 kuna)", ističe Karagity.
Usporedbe radi, nastavlja Karagity, i jučer je burza zatvorena s cijenom dionice Ine od 1681 kune te stoga dioničari koji su prihvatili ponudu MOL-a računaju s više od 65 posto premije.
"Ova transakcija odobrena je od strane Burzovne komisije i Bruxellesa, kao i Agencije za tržišno natjecanje uz uvjet da se izdvoji i proda maloprodajna mreža Crobenz. Ovaj transparentni proces i nije mogao teći drugačije s obzirom da je MOL dioničko društvo, te svaka transakcija koju provodi mora biti provedena uz izravnu komunikaciju i uključivati sve javnosti", ističe Karagity.
MOL, naglašava, odbacuje sve izravne ili neizravne napise koji, rekonstruirajući prošlost, pokušavaju prikazati aktivnosti kompanije u krivom svjetlu.
"Ove teorije zavjere podsjećaju na nedavna podmetanja i priče o tome kako MOL svoje dionice Ine prodaje Surgutneftegasu ili bilo kome drugome, pa i ovoga puta poručujemo da ovakve teorije nemaju veze s realnošću", zaključuje se u izjavi.