List navodi procjene iz nacrta MMF-ovog najnovijeg izvješća o svjetskim ekonomskim kretanjima, koje treba biti objavljeno sljedećeg tjedna, a prema kojima će na daljnji rast cijena nafte utjecati dolazeća zima, male rezerve i jak rast svjetskog gospodarstva.
Kratkoročno, očekuje se da će dodatne potrebe za naftom doseći pet milijuna barela dnevno, dok je OPEC pristao povećati svoju proizvodnju za samo tri milijuna barela.
MMF procjenjuje da će zemlje uvoznice nafte, u slučaju da se njezina cijena stabilizira na 32 dolara po barelu, što je niže od njezine cijene na kraju prošlog tjedna od 33,90 dolara, ove godine za nju morati platiti 140 milijardi dolara više nego 1999. To je oko 0,4 posto bruto domaćeg proizvoda zemalja uvoznica nafte.
Zemlje uvoznice, posebno zapadne zemlje, nastoje izvršiti pritisak na OPEC da još više poveća proizvodnju kako ne bi došlo do usporavanja gospodarskog rasta. Njemački kancelar Gerhard Schroeder rekao je, tijekom posjeta Španjolskoj ovog vikenda, da će skupina sedam industrijski najrazvijenijih zemalja (G7) na svojem summitu idućeg vikenda u Pragu razgovarati o cijenama nafte. "Pokušat ćemo zajedno... razmotriti ideje koje će voditi procesu u kojemu će proizvodnja nafte biti prilagođena potrebama globalnog gospodarstva", rekao je Schroeder.