očekuju se ozbiljne reforme /

MMF istaknuo deset reformi koje Hrvatska mora provesti

Međunarodni monetarni fond ocijenio je u svom izvještaju kako su zemlje Zapadnog Balkana u posljednjih 15 godine prošle veliku tranziciju, ali da se daljnji napredak ne može očekivati bez ozbiljnih reformi

10.3.2015.
14:46
VOYO logo

U izvješću pod nazivom 'Zapadni Balkan: 15 godina ekonomske tranzicije'Međunarodni monetarni fond ističe kako su u posljednjih 15 godina, zemlje Zapadnog Balkana prošle kroz veliku ekonomsku transformaciju i mnoge su neprepoznatljive u usporedbi s onim gdje su bile na početku milenija. Međutim, Hrvatska, Albanija, BiH, Makedonija, Kosovo, Crna Gora i Srbija bez hrabrog poticaja na nove reformske poteze ne mogu očekivati da će privući dovoljno novih investicija.

MMF naglašava kako je u većini zemalja Zapadnog Balkana izostala široka politička podrška dalekosežnim reformama što je predstavljalo ključan element transformacije novih država članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako su te zemlje stabilnije nego 90-ih godina prošlog stoljeća te je nestala hiperinflacija, socijalna slika je i dalje neujednačena.

No, gospodarski rast niži je u većini zemalja u odnosu na 2000. godinu, a nezaposlenost je također dosegla alarmantne razine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemlje Zapadnog Balkana zaostaju daleko za državama članicama EU-a u pogledu strukturnih reformi, a njih najviše ubrzava pristupanje EU.

Međunarodni monetarni fond upozorava kako se zemlje koje su suočene s visokim fiskalnim deficitima i javnim dugom moraju hitno rješavati ta pitanja.

Birokracija i korupcija i dalje su teret za gospodarstvo, piše u izvještaju Zapadni Balkan: 15 godina ekonomske tranzicije. Također savjetuju da se neefikasne državne tvrtke privatiziraju.

Pri vrhu liste prioritetnih reformi koje se trebaju provesti one su koje se odnose na kvalitetu institucija, nakon čega slijede one koje se odnose na učinkovitost robnog tržišta i infrastrukturu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reforme koje Hrvatska mora provesti jesu: jačanje prava vlasništva, povećanje povjerenja javnosti u političare, smanjenje tereta državnih regulativa, povećanje transparentnosti u vođenju politike, smanjenje rasipništva državne potrošnje, zaštita manjinskih prava i sprječavanje zlouporaba javnih dobara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo