Gotovo polovica dječaka (44 posto) te svaka četvrta djevojčica (26 posto) u dobi od 15 godina izjavljuju da su se u životu opili dva ili više puta, a osobiti je problem 'ekscesivno opijanje' u oba spola, pogotovo kod djevojčica u kojih je u kontinuiranom porastu, upozoreno je danas u povodu mjeseca borbe protiv ovisnosti u Hrvatskoj.
Vezano uz problem 'ekscesivnog opijanja' kojemu je svrha u što kraće vremena popiti što više alkohola kako bi se postigao "osjećaj ugode", prema statistici djevojke preferiraju žestoka pića, a dečki pivo ili vino.
U Hrvatskoj je konzumiranje marihuane u stagnaciji u dječaka te u smanjenju u djevojčica, dok je u Zagrebu prisutna stagnacija/smanjenje u dječaka, ali je u povećanju kod djevojčica, rečeno je na konferenciji za novinare zagrebačkog Gradskoj ureda za zdravstvo u povodu Mjeseca borbe protiv ovisnosti.
Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se od 15. studenog do 15. prosinca, a Voditeljica Službe za školsku medicinu Zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" MarinaKuzman istaknula je kako djevojčice u Zagrebu piju više nego u drugim dijelovima Hrvatske.
Povećanje broja djevojčica u pijenju alkohola objašnjava time što djevojčice "žele biti ravnopravnije", ranije odrastaju te žele izgledati ozbiljnije i odraslije, pri čemu smatraju kako ih opijanje alkoholom takvima čini.
Kuzman je ocijenila da je situacija u Hrvatskoj vezano uz konzumaciju droga "prilično dobra".
U sustavu je sve više osoba svake godine, kako ukupno tako i heroinskih ovisnika, ali se smanjuje dolazak novopridošlih i sve je manji broj novih heroinskih ovisnika.
U Zagrebu su trendovi stabilniji - ukupno liječenih osoba je oko 2300, broj heroinskih ovisnika je uglavnom stabilan, a smanjuje se broj novopridošlih te broj novih heroinskih ovisnika.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić istaknuo je da iako statistički podatci govore kako je zlouporaba droga u Hrvatskoj u padu, zabrinjava povećanje broja ovisnika o alkoholu, kocki, klađenju i internetu.
"Problem kockanja i klađenja u Hrvatskoj je poprimio epidemijske razmjere, stoga je na nacionalnoj, a još više na lokalnoj razini još intenzivnije promovirati zdravi stil života", upozorio je Bandić.
Dodao je kako je zlouporaba droga i drugih ovisnosti globalni problem koji zahtijeva provedbu suvremenog, kompleksnog programa prevencije, edukacije, ranog liječenja i otkrivanja ovisnika, rehabitlitacije, resocijalizacije, uz potporu i doprinos svih nadležnih tijela.
"U ovih deset mjeseci na području Zagreba zaplijenjeno je više od tri kilograma heroina, što je 61 posto više nego u istom razdoblju prošle godine", rekao je voditelj Službe prevencije zagrebačke Policijske uprave VelimirTišma.
Zaplijenjeno je i više od četiri kilograma kokaina što je 134 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine te više od 100 kilograma marihuane, 796 grama amfetamina i 497 komada metadona.
U proteklih deset mjeseci, uhićeno je pet dilera više u odnosu na prošlu godinu, izvijestio je Tišma.
Mjesec borbe protiv ovisnosti provodi se s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstva ovisnosti, a osobito droga. Time se nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na zajedničku aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga.