Mišković među najvećim korisnicima Šarićevih kredita

Preduzeća koja su "prala pare" narko-bosu nisu odgovorna po zakonu

22.1.2013.
14:10
VOYO logo

C market, Belvil, Luka Beograd, PZP Beograd i Merkator S samo su neke od kompanije koje su pripomogle u pranju novca Darka Šarića, uzimajući povoljne kredite od investicionih fondova povezanih sa narko-bosom.

Te firme, po zakonu, međutim, ne mogu biti odgovorne za pranje novca, čak i kada se dokaže da je novac koji su uzele bio “prljav”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blic piše da firme nisu znale za poreklo novca i da se, u periodu kada su pozajmljivale ta sredstva, to činilo dobrom poslovnom odlukom, tim pre što su investicioni fondovi nudili najniže kamate u Evropi.

Naime, amsterdamski investicioni fondovi “RI Eastern European Finance BV” i “Hypo Netherlands Corporate Finanse BV”, preko kojih je, kako sumnja srpska policija, odbegli narko-bos Darko Šarić u Srbiji oprao 1.700.000.000 evra (slovima: milijardu i sedamsto miliona evra) kroz dugoročno plasirane kredite, u spornom periodu su klijentima nudili tada najmanju kamatnu stopu u Evropi - od 1,85 odsto do 2,35 odsto - sa grejs periodom do dve godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog takvih povoljnih uslova, kredite, koji su nuđeni od početka 2006. pa do juna 2009. godine, uzelo je 600 firmi, među kojima su i najznačajnija preduzeća srpske privrede.

Šarić postao suvlasnik Belvila

Blic saznaje da dobar deo tih kredita nije nikada vraćen, odnosno da se radilo o slučajevima direktnog dogovora, po kom bi Šarić na osnovu nevraćenog novca, dobijao udeo u firmi tako što bi se taj udeo vodio kao vlasništvo banke, odnosno investicionog fonda. Takvo poslovanje je, na primer, zabeleženo u slučaju Belvila.

Međutim, ni takvo poslovanje srpskih firmi i investicionih fondova ne predstavlja krivično delo već spade u oblast internog poslovnog odnosa banke i klijenta.

U policiji objašnjavaju da firme iz Srbije preko kojih je opran novac narko bosa nisu ni pretpostavljale o čemu se i o kakvom novcu radi, delom i zbog toga što je taj novac uziman u periodu kada je Šarić bio slobodan čovek, te poslovna saradnja s njim u tom periodu ne može da se smatra krivičnim delom, osim za one koji su znali dokazano da se bavio švercom kokaina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raiffeisen banka demantuje da je davala Šarićeve kredite

Brojni od tih kredita su korisnicima u Beogradu nuđeni preko Raiffeisen banke. Blic navodi da su među njima Dijamant Zrenjanin, Porše mobiliti, Aleksandar gradnja, Nektar, Vojvodina put, Merkator S, C market, Verano motors, Vino Župa, Putevi Užice, Luka Beograd, Nisal, Rubin, Preduzeće za puteve Beograd, Habit farm, FMP, Veletabak i druge.

Raiffeisen banka iz Beča je saopštenjem demantovala informacije vezane za tu banku o pranju novca Darka Šarića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsetimo, Miroslav Mišković vlasnik Delta holdinga, njegov sin Marko i Milo Đurašković nalaze se u pritvoru upravo zbog malverzacija prilikom privatizacija putarskih preduzeća, od koji se neka nalaze na ovom spisku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo