OTVORENO PISMO SINDIKATA /

'Ministre, zašto svjesno obmanjujete javnost, kako Vas nije stid?'

Image
Foto: Daniel Kasap/PIXSELL

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Branimir Mihalinac, uputio je otvoreno pismo ministru Željku Jovanoviću.

13.12.2013.
10:21
Daniel Kasap/PIXSELL
VOYO logo

Nakon što je Vlada jučer otkazala kolektivne ugovore za zaposlenike u osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, BranimirMihalinac, uputio je otvoreno pismo ministru ŽeljkuJovanoviću u kojem ga je optužio da laže o nastavničkim plaćama.

Pismo prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ministar Željko Jovanović izjavio je: "Prosječan učitelj je onaj s 19 godina radnog staža i jednim djetetom u gradu s prirezom od 13 %. Njegova je prosječna plaća 6138 kuna bez dodataka, a ima ih 23".

Ministre, ne govorite istinu!!!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plaća učitelja VSS početnika VSS, samac u Vinkovcima  -  prirez 13%, bruto: 6.539,32, neto: 4.698,25;

Plaća učitelja VSS s 19 godina staža, samac  u Vinkovcima  -  prirez 13%, bruto: 7.160,55, neto: 5.054,84;

Plaća učitelja VSS s 19 godina staža, jedno dijete  u Vinkovcima  -  prirez 13%, bruto: 7.160,55, neto: 5.365,59.

Ministre, prosječni učitelj nema 23 dodatka na plaću!!!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministre, u Kolektivnom ugovoru za zaposlenike srednjoškolskih ustanova koji jednostrano raskidate nalazi se ukupno 14 dodataka na plaću!!!

Dodaci:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • 0,5% na godinu staža (gotovo svi radnici u RH),
  • rad noću, prekovremeni, rad subotom, rad nedjeljom, smjenski rad, rad na blagdane i neradne dane - imaju svi zaposlenici u javnim i državnim službama,
  • dvokratni rad,
  • dodatak za magisterij - imaju svi zaposlenici u javnim i državnim službama,
  • dodatak na doktorat - imaju svi zaposlenici u javnim i državnim službama,
  • dodatak za otežane uvjete rada - otočne i brdsko-planinske škole,
  • posebni uvjeti rada - rad s djecom s posebnim potrebama,
  • postotno povećanje plaće 4,8,10% - imaju bezuvjetno svi zaposlenici u javnim i državnim službama, jedino se učitelji moraju odreći prava na umanjenje norme da ostvare taj dodatak,
  • povećanje osnovice za plaće temeljem Sporazuma o dodacima na plaću u obrazovanju i znanosti iz 2006. godine.

Ministre, nema učitelja koji koristi istovremeno sve dodatke!!!

Ministre, postotno povećanje plaće za 4,8,10% 3. prosinca 2013. potpisano u Kolektivnom ugovoru za zdravstvo!!!

Ministre, zašto svjesno obmanjujete javnost???

Ministre, kako Vas nije stid???"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcija MZOS-a na otvoreno pismo

Na ovo otvoreno pismo predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske odmah su reagirali iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. U svom priopćenju su htjeli pojasniti izjavu koju je dao ministar Jovanović.

"Podatak o plaći koju je iznio ministar odnosi se na plaću učitelja s 20 godina radnog staža koji plaća prirez po stopi od 13 posto i koristi poreznu olakšicu za  jedno dijete. Bruto plaća učitelja u konkretnom primjeru iznosi 8.506 kuna, dok njegova neto plaća iznosi 6.138 kuna. (U privitku dostavljamo detaljan izračun navedene bruto i neto plaće).  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dva su razloga zbog kojeg se razlikuje obračun prosječne plaće koji su medijima dostavili sindikati i obračun prosječne plaće koje je dostavilo Ministarstvo. 

  1. Sindikat  nije obračunao 13,72 posto uvećanja plaće po Sporazumu o dodacima na plaću u obrazovanju i znanosti iz 2006.godine, a pravo na ovo uvećanje ostvaruju svi zaposlenici školskih ustanova – od spremačice do ravnatelja - i zato smo ga mi obračunali.
  2. Sindikat nije obračunao uvećanje koeficijenta složenosti poslova za 4 posto jer je uzeo za primjer učitelja s 19 godina radnog staža (a 20 godina staža je minimum za ostvarenje ovoga prava) i moguće da je tu nastao nesporazum, jer smo mi u našem primjeru uzeli učitelja s 20 godina staža.

Što se tiče dodataka, njih je doista 23. Ministarstvo nikada nije tvrdilo da svaki zaposlenik ima pravo na sve dodatke, već da je to ukupni broj dodataka koji postoje u sustavu školstva – dakle, mogućih dodataka na koje zaposlenici ostvaruju pravo temeljem Temeljnog kolektivnog ugovora i granskih kolektivnih ugovora. Također smo rekli da iznos neto plaće od 6.138 kuna u konkretnom primjeru ne sadrži te druge brojne moguće dodatke poput dodatka za smjenski rad, prekovremeni rad, posebne uvjete, itd. Dakle, oni zaposlenici koji ostvaruju pravo na neki od tih dodataka, imaju veću plaću od navedene", priopćili su iz MZOS-a.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo