Nakon dva dana ćutanja u vezi sa javnim pozivom za izbor najboljeg ponuđača dizela D2 ratarima u prolećnim radovima, danas se oglasilo i Ministarstvo poljoprivrede.
Naime, ovaj poziv je raspisan tako da ga jedino može ispuniti Naftna industrija Srbije pošto se traži da ponuđač za regresirani dizel D2 ima 200 pumpi, što nema ni jedna druga kompanija u Srbiji.
Trojka je već objavila da domaći naftaši prete tužbama zbog nelojalne konkurencije koju je stvorilo Ministarstvo poljoprivrede, a u ministarstvu kažu da je to sve zbog dobrobiti poljoprivrednika.
- Rаsprostrаnjenost gаzdinstаvа i velikа količinа gorivа koju je potrebno distribuirаti je rаzlog unošenjа uslovа od nаjmаnje 200 mаloprodаjnih objekаtа. Eventuаlno izostаvljаnje tog uslovа otvorilo bi mogućnost dа finаnsijski nаjpovoljniju ponudu dа distributer koji imа mаli broj mаloprodаjnih objekаtа što bi stvorilo veliki problem trаnsportа gorivа i dodаtnih troškovа poljoprivrednim proizvođаčimа - tvrde u ministarstvu.
Oni se pravdaju time da je u tekst jаvnog pozivа uneta i mogućnost da neki konzorcijum ponudi gorivo, ukoliko naftaši ne mogu sami da ispune uslove.
Međutim, u Udruženju naftnih kompanija ranije su za Trojku objasnili da bi pravljenje konzorcijuma trajalo najmanje mesec dana, a da je javni poziv raspisan na samo nedelju dana.
- U Srbiji sem NIS-a niko nema 200 pumpi. A za dostavljanje najpovoljnije ponude na javni poziv Ministarstva poljoprivrede ostavljeno je samo sedam dana! Pa čak i da smo mogli da napravimo neki konzorcijum, za registraciju je potrebno minimum jedan mesec. A da ne pričamo o tome da firme iz našeg udruženja poput MOL-a i OMV-a posluju na evropskom tržištu, gde je striktno zabranjeno da se kompanije dogovaraju oko cene goriva jer se to smatra monopolističkim udruživanjem - objasnili su nam u UNKS-u.