Ministar pravosuđa OrsatMiljenić izjavio je danas da se trenutačno radi na uhidbenim nalozima koje će Hrvatska poslati zemljama Europske unije. O koliko je stranih državljana riječ koje će zatražiti Hrvatska, odnosno koliki je broj stranaca koji se iz nekog razloga trebaju pojaviti pred našim pravosuđem, Miljenić nije želio odati.
Na svečanoj dodjeli zahvalnica udrugama i institucijama u kojima osuđenici odrađuju rad za opće dobro u prostorijama Ministarstva pravosuđa Miljenić je također naglasio da podržava promjenu Ustava vezanu za nezastarijevanje slučajeva politički motiviranih ubojstava. Smatra da je riječ o civilizacijskoj gesti te da zastare kod političkih zločina ne bi trebalo biti.
Komentirao je i neizručenje hrvatskih državljana koji se traže za zločine počinjene prije 2002. godine.
"Po kaznenim djelima počinjenima prije 2002. sukladno našem zakonu prema njima se ne postupa, oni ne ulaze u sustav izručenja temeljem uhidbenog naloga. To je sustav koji poznaje još pet zemalja EU-a koje su to tako postavile, to nije nešto što smo mi izmislili. Uvijek se može polemizirati je li se to trebalo riješiti tijekom pregovora. Mislim da je to jedino sad otvoreno pitanje - da li su naši pregovarači trebali to staviti u rezervu ili se to može naknadno množe napraviti. Sukladno tome kako završe ti razgovori ćemo dalje postupati. Imamo zemlje koje nama neće izručiti osobe koje mi budemo tražiti za djela počinjena prije 2002. i sada se kaže da Hrvatska mora izručivati u tom slučaju. To je malo apsurdno ali dopuštam da smo s naše strane možda propustili nešto u pregovorima pa ćemo vidjeti da li se to može napraviti ili ne".
Vezano za pismo koje mu je poslala potpredsjednica Europske komisije Viviane Reding u kojem izražava zabrinutost zbog zakona o neizručivanju osoba koje su kaznena djela počinila prije 2002., Miljenić je kratko odgovorio:
"Na pismo se odgovara pismom. Ne želim o tome polemizirati putem medija", poručio je.