Bez euforije, ali i bez panike /

Milanović: Ne pada mi na pamet mijenjati ministre!

Odogvarajući na upit novinarana razmišlja li o rekonstrukciji Vlade s obzirom na natpise u medijima da su ministri inertni, premijer je odgovorio da inertni nisu i da ih neće mijenjati.

16.12.2012.
15:01
VOYO logo

Predsjednik hrvatske Vlade ZoranMilanović ocijenio je da smanjenje rejtinga Hrvatske nije razlog za paniku, nego da dodatno razmislimo koje su naše odluke, te smatra da nam sada nije potrebna pomoć Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

"U ovom trenutku mislimo da to nije potrebno i da možemo sami", rekao je u Koprivnici novinarima premijer i predsjednik SDP-a nakon tematsko-izvještajne konvencije SDP-a Koprivničko-križevačke županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit razmišlja li o rekonstrukciji Vlade s obzirom na natpise u medijima da su ministri inertni, premijer je odgovorio da inertni nisu i da ih neće mijenjati.

"Rekao sam bez euforije, ali i bez panike. Ako ministar pomorstva, prometa i infrastrukture radi na restrukturiranju čitavih mega-sustava, ako ministar financija zaista uvodi reda, a to mu nitko ne može osporiti, i time mnogima staje na žulj, jer mnogi su odrasli u neredu i to je njihov humus, onda mi ih ne pada na pamet mijenjati, nego ću im dati još dodatni vjetar u leđa", odgovorio je premijer istaknuvši da u 2013. godini vjeruje u oporavak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U 2013. godini vjerujem u oporavak, vjerujem u nekakav rast. Sve ovisi o nama, ne o rejting agencijama, ne o sindikatima, ne o Beogradu ili Pešti, nego o nama. Vlada je najodgovornija. Hrvatska narodna banka može nešto, ali njen manevarski prostor je jako mali", rekao je Milanović koji se osvrnuo i na mogućnost dolaska MMF-a.

"On može doći samo ako ih mi pozovemo. U ovom trenutku mislimo da to nije potrebno i da možemo sami. Ali, možda ovo nije loše kao upozorenje nekima u Hrvatskoj o tome kakvo je stvarno stanje. Ono je teško, izrazito teško. Nije panično, nije katastrofično, ali je izvanredno, jer smo redovnim smatrali nešto što je trajalo godinama zdravo za gotovo. Morat ćemo se vratiti u ciklus rasta i jedino rast garantira posao. Veći problem je niska zaposlenost, nego nezaposlenost. Imamo 350 tisuća građana na burzi, od toga realno 250 tisuća traži posao, ali ni jedno ni drugo nisu presudne kategorije. Presudno je što radi manje od 1,5 milijuna ljudi", rekao je hrvatski premijer.

Milanović: Nismo radili sve ono što investicijske kuće očekuju

Image
Foto: PIXSELL

(Foto: PIXSELL)

Predsjednik hrvatske Vlade Zoran Milanović ocijenio je danas u Koprivnici da situacija u zemlji nije katastrofalna, a da je do pada kreditnog rejtinga Hrvatske došlo jer nismo radili sve ono što investicijske kuće očekuju od svih vlada - da režu na sve strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da nema konkretnih razloga za pad kreditnog rejtinga, nego su očekivanja bila da se smanje plaće i da se otpusti 20 do 25 tisuća ljudi.

"Prije tri mjeseca rekao sam bez euforije. Točno sam anticipirao ovu mogućnost kao što je i dizanje kreditnog rejtinga bilo pomalo neočekivano, a očekivao sam tada stagnaciju. Tako je i s padom, neću reći da je neočekivan. Naprosto nismo radili sve ono što investicijske kuće očekuju od svih vlada, a to je da režu na sve strane. Ja ih razumijem. Ne možemo preko toga priječi", rekao je novinarima u Koprivnici premijer i predsjednik SDP-a Milanović nakon tematsko-izvještajne konvencije SDP-a koprivničko-križevačke županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako postoji i druga strana priče. "To je hrvatsko društvo, socijalna prava i to ona koja su nužna i o kojima možemo razgovarati. Kao što vidite vodimo vrlo intenzivan dijalog u kojem se s dijelom sindikata uspijevamo dogovoriti, a jednim manjim dijelom ne. Ali, mislim da nakon prošlotjednog posjeta Bruxellesu i oni sada malo bolje razumiju kakva je situacija. Zvono nije na uzbunu. Situacija nije katastrofalna", istaknuo je Milanović.

Dodao je kako je nelogično da je prije kratkog vremena hrvatska državna obveznica kotirala tako da joj je prinos bio manji od četiri posto i sada nam se dogodio pad kreditnog rejtinga. To, smatra Milanović, govori da nema konkretnih razloga za spomenuti pad, nego su očekivanja bila da se smanje plaće i da se otpusti 20 do 25 tisuća ljudi.

"To su strukturne reforme o kojima neke agencije razmišljaju. Mi ne, mi razmišljamo o tome da uredimo sustav poslovanja, gruntovnice, razmišljamo o strateškim ulaganjima, da skinemo određene namete gospodarstvu. Činjenica je da to radimo. Gospodarstvu nismo ništa povećavali, osim što je sada veći red. Ako je netko smatrao da je njegovo stečeno pravo da ne plaća porez, onda neka ne radi posao, a mi ćemo osigurati da se porez plaća i da ne bude visok. Dakle da ljude ne ubija u pojam i da ne ubija motivaciju za poslom", kazao je premijer Milanović i zahvalio hrvatskim ljudima koji su u 2012. godini jedini podnijeli veći PDV.

Pojasnio je kako se to radilo s izravnom namjerom da se olakša gospodarstvu. "To ćemo raditi i dalje. Ne mislim tu na opterećivanje ljudi, nego na olakšavanje poslovanja", istaknuo je Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručio je da smanjenje rejtinga nije razlog za paniku, nego je to razlog da dodatno razmislimo koje su naše odluke. Istaknuo je da Vlada poštuje agencije, ali da nastavlja raditi po svome.

Premijer smatra da nam sada nije potrebna pomoć MMF-a. "U ovom trenutku mislimo da to nije potrebno i da možemo sami".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje razmišlja li o rekonstrukciji Vlade s obzirom na natpise u medijima da su ministri inertni, premijer je odgovorio da inertni nisu i da ih neće mijenjati.

Na pitanje novinara kako komentira "oštro priopćenje HNS-a", Milanović je rekao da s koalicijskim partnerima mnogo razgovara te da će i o tome razgovarati u ponedjeljak.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo