PREMIJER PODNIO IZVJEŠĆE SABORU /

Milanović jasan: 'Nećemo ukinuti drugi mirovinski stup!'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Prema zakonu o suradnji Sabora i Vlade u europskim poslovima, premijer jednom godišnje, na početku prvog godišnjeg zasjedanja Sabora, podnosi izvješće o održanim sastancima Europskoga vijeća u protekloj godini.

28.1.2014.
10:16
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

ZAGREB - Nastavak sjednice Hrvatskog sabora započeo je raspravom o izvješću predsjednika hrvatske Vlade o održanim sastancima Europskog vijeća u 2013. To je prvi put da premijer ZoranMilanović podnosi Saboru takvo izvješće.

"Od 1. srpnja Hrvatska svojim glasom i pravom veta može blokirati neke odluke. U javnosti se nije razvila svijest o ravnopravnosti Hrvatske u Europskoj uniji, već je se plaši nekim sankcijama. Ali, strah je uglavnom produkt neznanja", rekao je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Danas će Vijeće ministara financija potvrditi ulazak Hrvatske u proceduru prekomjernog deficita. Nije to nikakva kazna za Hrvatsku. Istu proceduru su prošle brojne europske države. To je mehanizam koji će nam pomoći da bez političkog kalkuliranja provedemo reforme koje su se i predugo odgađale".

"Vrijeme je za ubrzavanje reformskih zahvata. Neke neodržive sustave, poput zdravstva ili obrazovanja, ćemo reformirati. Također, rekonstruirat ćemo državnu upravu i pravosudni sustav", najavio je Milanović.U Vladi ne sjede političke kamikaze. Zar itko može pomisliti da bi ikome u Vladi u prilog išao još veći broj otpuštenih radnika?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najvažnija mjera za spuštanje stupe nezaposlenosti mladih je donošenje novog Zakona o radu. To je europska norma, ali i naš izbor. Taj izbor je težak, ali to je i alat za očuvanje te otvaranje radnih mjesta. U Vladi ne sjede političke kamikaze. Zar itko može pomisliti da bi ikome u Vladi u prilog išao još veći broj otpuštenih radnika? Naš jedini interes je da što više ljudi ima posao. reforma tržišta rada je neizbježna", poručuje prvi čovjek Vlade.

HDZ-ovac GordanJandroković prozvao je premijera jer je, u doba kad je bio u oporbi, potpisao referendum protiv Zakona o radu.

"Moram priznati da ste bili u pravu kada ste me kritizirali zbog Zakona o radu. Moja odluka bila je politička. Otvoreno to kažem. Za razliku od vas, ja to mogu priznati. Je li bila mudra drugo je pitanje. Nisam prvi potpisao, ali sam potpisao, to stoji", odgovara Milanović.

"Odgovara mi kad se za replike javljaju oni koji su iza sebe ostavili loše rezultate. Bivša vlast u ekonomiji nije ostavila dobre rezultate, jednostavno nije. Nismo ni mi ostvarili velike, neću se izmotavati, takva je situacija, ali u cijelom tom procesu vašu potporu ni ne očekujemo. To nije realno. Nikad niste provodili javnu raspravu o proračunu niti smo vas zato prozivali, a sad od nas to tražite", rekao je Milanović na repliku BrankaBačića (HDZ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Saboru se raspravljalo i o smanjenju deficita i nagađanjima da će Vlada ukinuti drugi mirovinski stup.

"Stvar je dogovora. Morate smanjiti rashode i povećati prihode. Što se tiče mirovinskih stupova, naravno da nam ne pada na pamet ono što su neke druge države napravile - a što su nam neki u Hrvatskoj sugerirali - da ukinemo drugi mirovinski stup i da taj novac prebacimo u proračun. Tu su neke manje korekcije moguće, ali ono što su napravili Mađari - nikad", jasan je bio premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NAJAVA

Prema zakonu o suradnji Sabora i Vlade u europskim poslovima, premijer jednom godišnje, na početku prvog godišnjeg zasjedanja Sabora, podnosi izvješće o održanim sastancima Europskoga vijeća u protekloj godini.

Hrvatska je članicom Europske unije postala 1. srpnja 2013., pa premijer podnosi izvješće o dva sastanka Europskog vijeća u Bruxellesu. Prvi je održan krajem listopada, a teme su bile digitalno gospodarstvo, inovacije i usluge, gospodarska i socijalna politika, ekonomska i monetarna unija, istočno partnerstvo te migracije.

Krajem prosinca, na drugom sastanku Vijeća, raspravljalo se o zajedničkoj sigurnosnoj i obrambenoj politici, a bila je to prva tematska rasprava o obrani od stupanja na snagu Lisabonskog ugovora.

U kontekstu Zajedničke sigurnosne i obrambene politike, šefovi država ili Vlada identificirali su prioritetne akcije za snažniju suradnju. Teme sastanka u prosincu bile su i ekonomska i socijalna politika, ekonomska i monetarna unija, migracijski tijekovi, proširenje i proces stabilizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo