NA POTEZU BAJIĆ /

"Malerima" iz HAC-a određen pritvor

Petorki osumnjičenoj za nanošenje 22 milijuna kuna štete Hrvatskim autocestama namještanjem natječaja Skladgradnji za preskupo farbanje tunela, određen je dvodnevni pritvor.

27.11.2009.
17:32
VOYO logo

ZAGREB - Petorica osumnjičenih za malverzacije u Hrvatskim autocestama (HAC) zadržani su u 48-satnom pritvoru, a u tom roku Državno odvjetništvo (DORH) treba odlučiti hoće li protiv njih zatražiti pokretanje istrage i jednomjesečni pritvor.

Zadržavanje je određeno radi opasnosti od utjecaja na svjedoke i teških okolnosti izvršenja kaznenog djela, obzirom na visinu protupravne imovinske koristi koja, po ocjeni istražnog suca Zdenka Posavca, daleko nadilazi uobičajene okolnosti počinjenja ovog kaznenog djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od odvjetnika petorice osumnjičenih doznaje se da su svi pred sucem porekli da su oštetili HAC za oko 22 milijuna kuna.

Policija je protiv petorke podnijela kaznenu prijavu kojom ih tereti za najteži oblik zlouporabe položaj i ovlasti, odnosno zlouporabe kojima je pribavljena znatna imovinska korist. Za to je Kaznenim zakonom predviđena kazna od jedne do deset godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sud stigli dokazi u čak devet kutija

Branitelj prvoosumnjičenog, bivšeg predsjednika Uprave HAC-a Jurice Prskala, odvjetnik Rajko Mlinarić, kazao je da je njegov branjenik pred sucem odbio svaku povezanost s optužbama, ali da se nisu mogli detaljno očitovati o optužbama koje je DORH sudu dostavio u čak devet kutija. Dodao je kako je sumnjivo da su čelnici HAC-a neposredno prije uhićenja smijenjeni sa svojih položaja u toj državnoj tvrtki.

Odvjetnik HAC-ovog direktora Sektora za građenje Gorana Legca, Ljubo Pavasović Visković, ocijenio je da ne postoje razlozi za zadržavanje osumnjičenih u pritvoru, budući je sva dokumentacija potrebna za istragu oduzeta tijekom policijskom kriminalističkog istraživanja u kojem su, među ostalim, pretraženi i stanovi HAC-ovih čelnika.

Vlasnik Skladgradnje jedini iznio opsežniju obranu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neslužbeno se doznaje da je opsežniju obranu pred istražnim sucem iznosio tek Slaven Žužul, direktor splitske tvrtke Skladgradnja, kojoj je HAC navodno namjestio posao bojenja tunela Sveti Rok i Mala Kapela. Njegov odvjetnik Ante Madunić kazao je kako će se tijekom istrage pokazati da je iznos od 22 milijuna kuna štete koji spominje DORH prenapuhan.

"Sve je stvar matematike, a tijekom istrage dokazat ćemo da je iznose koje tužiteljstvo smatra spornima HAC za slične usluge isplaćivao i ranije", rekao je Madunić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Farbanje tunela platili 700 posto skuplje od tržišne cijene

U policiji kažu da je HAC s dvije poslovne udruge imao ugovorene građevinske radove, u sklopu kojih je bilo predviđeno i bojenje dvaju tunela na autocesti A1 Zagreb-Split, i to u iznosu od 2,6 milijuna kuna za Malu Kapelu i oko 2,4 milijuna kuna za Sveti Rok. No, prema odluci osumnjičenih, radovi bojenja tunela izdvojeni su iz prethodnih ugovora te je raspisana nova nabava s procjenom vrijednosti od čak 36 milijuna kuna.

Sumnja se da su bivši čelnici HAC-a novim natječajem pogodovali Skladgradnji jer su propisani uvjeti koje je ispunjavala isključivo ta tvrtka, a koja se i jedina javila na natječaj. Po njegovom završetku, HAC i splitska tvrtka potpisali su ugovor za bojenje tunela po cijeni od oko 150 kuna po četvornom metru, što je, kažu u policiji, nerazmjerno viša cijena u odnosu na uobičajenu za te radove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo