Mala zemlja za veliki odmor - nova izložba u ŠKUC-u u Ljubljani

Izložba ?Mala zemlja za veliki odmor?

14.9.2000.
4:10
VOYO logo

Kao dio Middle-South-East projekta MSE (kojim se kroz seriju izložbi i predavanja za vrijeme Manifeste 3 predstavljaju likovne scene Austrije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Italije i Hrvatske) izložba ?Mala zemlja za veliki odmor? bavi se turizmom kroz radove sedam hrvatskih umjetnika: Sandra Đukića, Alana Floričića, Andreje Kulunčić, Renate Poljak, Sandre Sterle, Slavena Tolja i Aleksandra Battiste Ilića (u suradnji s Ivanom Keser i Tomom Gotovcem).

U širem kontekstu izložba nastoji istražiti fenomen suvremenog turizma, estetiku i ikonografiju putovanja. Posljednjih je desetljeća suvremena umjetnost prepoznata kao važan i neizbježan faktor turističke ponude. Ekonomija, turizam i kultura tijesno su povezani dijelovi koji tvore definiciju nacionalnog identiteta. Hrvatska pripada krugu zemalja čiji je vanjski identitet manje ili više uspješno temeljen na turizmu. Šezdesetih godina Hrvatska vrši velika ulaganja u turističku infrastrukturu i ponudu. Devedestih identitet turističke zemlje postaje upitan, zadobivajući pomalo paradoksalne konotacije. Visoka razina rizika, ratna oštećenja i ekonomska kriza, kao i jaka centralizacija, nameću nepovoljne ekonomske uvjete za daljnja ulaganja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fenomen putovanja i razne reklamne strategije koje ga prate istražuje se iz različitih perspektiva. Putovanje kao proces, prijelaz, višeslojno stanje između, simboličko i privatno iskustvo, no istodobno i kao nešto banalno, kao potrošnja i masovna zabava. Umjetnički radovi propituju tu temu iz različitih perspektiva.

Akcija ?Enjoy the Beach? Andreje Kulunčić ispituje mogućnost osobne ?ekološke? odgovornosti u odnosu na više nego očevidne globalne probleme s prikupljanjem i odlaganjem smeća, s osobitim naglaskom na neskladu između velikog broja turista i nedostatne turističke infrastrukture.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Video Alena Floričića sastoji se od repeticije nekoliko jednostavnih kadrova. Autobiografski zapis pokušaja izlaska iz mora, koji se pokazuje nemogućim, ukazuje na specifičnu ?nelagodu u turizmu? koja ozbiljno ispituje mogućnost organiziranog užitka i odmora kao načina bijega od poteškoća svakodnevnog života.

Serija fotografija Sandra Đukića iz ciklusa ?Put oko svijeta u 100 dana?, kao i web projekt Sandre Sterle (http://sterle.org/holiday) bavi se virtualnim putovanjem i napetošću između upitne autentičnosti iskustva putovanja i upadom ne-mjesta u realnost potrošnje.

Projekt Aleksandra Battista Ilića ?Weekend Art: Hallelujah the Hill? (u suradnji s Ivanom Keser i Tomislavom Gotovcem) performance je koji je započeo 1996. godine na Medvednici. Serija fotografija snimanih na nedjeljnim izletima razotkriva složene odnose prirode i urbanog života, rada i dokolice, osobito umjetničkog rada i njegovog položaja na tržištu rada. Iako su prizori često idilični, dominantan je dojam deziluzioniranosti. Video Renate Poljak temelji se na repeticiji koja razotkriva arbitrarnost procesa odlučivanja, dodirujući istodobno spolne klišeje, a sličan rascjep između autentičnog iskustva i propisanih oblika ponašanja usmjerava i uživanje u turizmu.
Naslov ambijentalne instalacije Slavena Tolja ?Tako lijepo, tako prazno? ironična je inverzija stvarne reklamne ponude korištene za promociju hrvatskog turizma u Češkoj. Ambijent je o tipičnoj praznini hrvatskih ljetovališta u godinama nakon završetka rata. Rad je o udaljenostima, razdaljini pogleda i njegovom dosegu, o preklapanju dvaju različitih slika: obećanih i iskustvenih.


Galerija ŠKUC, Ljubljana, 14/09/ - 08/10/00

Tekst se nastavlja ispod oglasa

kustosice: Ana Dević i Nataša Ilić

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo