"Nemamo što dodati ovoj ocjeni, ali ona pokazuje gdje su problemi u Hrvatskoj, a to su nedovoljna ulaganja u proizvodnoj djelatnosti, a Vlada na to ima odgovor. Vlada vrlo jasno kaže da su nova ulaganja sektor energetike s privatnim ulaganjima, ne opterećujući državni proračun", rekao je Linić.
Prema njegovim riječima, najnovije spuštanje kreditnog rejtinga za državne obveznice Republike Hrvatske ne bi trebalo značajnije utjecati na cijenu zaduženja, ali bi znatno veće implikacije moglo imati na investicije, pogotovo u nekonkurentne privredne grane opterećene visokom cijenom rada i prevelikim nametima.
Linić je podsjetio na razloge koje je Moody's naveo za smanjenje rejtinga hrvatskih državnih obveznica. Podsjetio je da Moody's upozorava da Hrvatska nema gospodarskog rasta i izgledi za rast su slabi s obzirom na strukturne probleme, teško provodi fiskalnu konsolidaciju, te upozorava na rast inozemnog duga i nedovoljan izvoz, odnosno na veliku vanjsku osjetljivost.
"Moody's smatra da bi se trebali okrenuti izvozu, a vi znate da Vlada smatra da se bitka u ovim uvjetima krize i nekonkurentnosti treba voditi za smanjenje uvoza, posebno u energetskom dijelu. Programi Vlade okrenuti su smanjenju uvoza, a ne samom izvozu", ističe ministar financija.
Kaže da Vlada ima odgovore na primjedbe koje je u svojem izvještaju naveo Moody's - konsolidira privatni sektor kroz predstečajne nagodbe, ohrabruje ulaganja i to posebice privatna u energetiku, radi na stabiliziranju javnih poduzeća, ide se na privatizaciju Croatia osiguranja i Hrvatske poštanske banke, restrukturiranje željeznica i sl., dovršava privatizacija brodogradilišta i odgovorno se odnosi prema proračunu i državnim financijama.
Linić smatra da Hrvatska treba ulaganja u energetiku za koju kaže da nije toliko rizična za ulaganja, jer Hrvatska i Europa vape za energijom.
U drugim industrijskim granama stanje je drukčije jer su opterećene cijenom rada i nametima, međutim unatoč tome teško se mijenja svijest i spremnost za promjenama porezne politike, kaže Linić.
Jednim od rješenja smatra uvođenje poreza na nekretnine kojim bi Vlada supstituirala pad prihoda nužnih za funkcioniranje zdravstvenog sustava, koji su pali zbog smanjenja doprinosa za zdravstvo za dva indeksna boda.
Moody's snizio kreditni rejting Hrvatske na razinu 'smeće'
'Ovo je nekompetentna vlada, a kakva vlada, takav rejting'
To se rješenje, po njegovim riječima, tim više nameće jer Vlada ne odustaje od daljnjeg snižavanja doprinosa za zdravstvo za šest indeksnih bodova do kraja mandata.
Upravo porez na nekretnine koji bi plaćali bogatiji građani i poduzeća čija imovina nije u funkciji, zatvorili bi poreznu rupu nastalu smanjenjem doprinosa, drži ministar financija.
Kakav god bio i koliko god bio nezgodan zbog investicija, kreditni rejting doprinjet će da neki shvate u kakvom smo stanju, zaključuje Linić. "Budimo iskreni, ovo je slika Hrvatske, ovo nije zla namjera kreditnih agencija", rekao je Linić.
"Ova druga negativna ocjena je razlog da će Vlada očito ostati na razmišljanju da u prvom kvartalu razmotri proračun za 2013. i pristupi rebalansu u kojem su neophodna još neka smanjenja na rashodovnoj strani jer očito nema mogućnosti za povećanje prihoda." Na pitanje gdje treba rezati nije htio precizno odgovoriti. "Ostavimo to Vladi, a svoje ću privatno mišljenje ostaviti za sebe."
Smatra da Vlada zbog najnovijeg snižavanja kreditnog rejtinga ne bi trebala mijenjati svoju projekciju gospodarskog rasta iz siječnja, ali mora se usredotočiti na to da proračunski deficit ne prijeđe planiranih deset milijardi kuna.