Lažne aplikacije Instagram i Angry Brids nabijaju telefonske račune

Jeste li možda u proteklih nekoliko dana instalirali aplikaciju Instagram na svoj smartphone? Ako jeste, imate veliku šansu da ste instalirali lažnu apliakciju.

23.4.2012.
12:22
VOYO logo

Prema nalazima antivirusne kompanije Sophos, malware je maskiran u popularnu aplikaciju Instagram i širi se preko Androida. Tvorci ove lažne aplikacije računaju na popularnost Instagrama - aplikacije koja ima milijune korisnika širom svijeta, a koju je nedavno kupio Facebooku za jednu milijardu dolara.

Ako Android korisnik downloada ovu aplikaciju s neprovjerenih izvora, umjesto sa službene online trgovine Google Play Android, izlaže se sigurnosnom riziku. Jednom instalirana, ova aplikacija će automatski u pozadini početi slati SMS-ove na posebno tarifirane brojeve što će nepoznatim autorima lažne aplikacije donijeti zaradu, a neporeznim korisnicima povećati telefonski račun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sophos je otkrio da se ovaj malware pod nazivom Andr/Boxer-F širi preko jedne ruske web stranice koja za sebe tvrdi da je službena web stranica Instagrama.

No, nije samo riječ o Instagramu. Posljednji nastavak popularne igre Angry Birds također je falsificiran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Malware na Androidima postaje sve veći i veći problem. Prošli tjedan vidjeli smo lažno izdanje igre Angry Birds Space i vrlo je vjerojatno da tkogod stoji iza ovog malwarea koristi imena i slike popularnih aplikacija kao mamac" rekao je Graham Cluley, stariji tehnološki konzultatnt u Sophosu.

"Zaraženi Androidi postaju dio botnet mreže koja je pod kontrolom zlonamjernih hakera. Korisnici Androida trebali bi biti iznimno oprezni prilikom preuzimanja aplikacija s web stranica, posebno kad te stranice nisu dio službenog Android tržišta", dodao je Cluely.

U posljednja tri mjeseca otkriveno je oko 5.000 zloćudnih Android aplikacija, objavila je sigurnosna tvrtka Trend Micro. Prema ovoj tvrtci, za rast zloćudnog softvera djelomično je kriva i sama današnja generacija društvenih mreža koja više nego ikada u povijesti interneta ostavlja svoje privatne informacije na stranicama poput Facebooka i Twittera. Mnogi korisnici sve više surfaju internetom preko mobitela, tako da istodobno s ovim fenomenom raste i broj prevara povezanih s mobitelima.

"Ključna stvar koje se trebate sjetiti", kaže Robert McArdle iz TrendMicra, "je da razmislite prije nego aplikaciji date pristup svojim podacima, a ako imate ikakvih dvojbi oko davanja osjetljivih informacija, jednostavno nemojte to učiniti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasnici iPhonea te smartphona s operativnim sustavom Windows Phone sigurni su od ove opasnosti zbog toga što su operacijski sustavi koje koriste znatno rigorozniji prema instaliranim aplikacijama.

Prethodni članci: arti-201204200560006 arti-201204160655006 arti-201204050559006 arti-201202270755006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike