“Lajkovi” otkrivaju vašu ličnost

Od facebooka-a se ne može ništa sakriti

12.3.2013.
13:42
VOYO logo

Istraživači sa engleskog Univerziteta Kembridž koristili su algoritme za predviđanje verske, političke, rasne i seksualne orijentacije. Oni kažu da su u istraživanju, objavljenom u časopisu PNAS, napravljeni iznenađujuće tačni portreti korisnika Fejsbuka, preneo je BBC.

U ovoj opsežnoj studiji je učestvovalo 58.000 volontera koji su istražiteljima davali demografske podatke i podatke o svojim aktivnostima na Facebook-u, uz psihološke testove koje su radili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Lajkovi” na Facebook-u su ubacivani u algoritme i zatim povezivani s inforamacijama koje su dobijene iz testova ličnosti.

- Facebook lajkovi su javna stvar ali ova društvena mreža vas ne tera da oni budu javni, imate mogućnost da promenite podešavanja privatnosti - kaže autor studije Dejvid Stilvel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazalo se da su algoritmi bili tačni u 88 odsto slučajeva kada je u pitanju seksualno opredeljenje, 95 odsto u razlikovanju crnaca od belaca, dok je u razlikovanju demokrata od republikanaca tačnost bila 85 odsto.

- Cenim automatske preporuke knjiga ili to što Facebook selektuje najbitnije priče u mom newsfeedu. Ali mogu zamisliti situaciju u kojoj se ista tehnologija koristi za predviđanje političkih opredeljenja ili seksualne orijentacije predstavljajući pretnju za slobodu pa čak i život - misli Majkl Kosinski, vodeći istraživač na ovom projektu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Verska pripadnost je bila tačno određena u 82 odsto slučajeva, dok su u 65 do 73 odsto slučajeva istražitelji tačno predvideli da li je korisnik Facebook-a u nekoj vrsti veze ili koristi narkotike i alkohol.

Istraživanje će bez razmišljanja biti muzika za uši kompanijama koje se bave personalizovanim marketingom na društvenim mrežama. Sa druge strane, stručnjaci upozoravaju da bi ovo mogla da bude i opasnost kada je u pitanju privatnost korisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Ova studija bi trebalo da osvesti sve one koji misle da je podešavanje opcija privatnosti na Facebooku način da zaštitite informacije. Treba fundamentalno da razmislimo koliko podataka dobrovoljno delimo sa drugima - misli Nik Pikls, direktor kampanje koja se bavi pitanjem privatnošću „Big Brother Watch“.

Na vama je da odlučite koliko ćete informacija podeliti javno, te da budete svesni da je facebook, kao i ostale društvene mreže, javni prostor baš kao i realni život, i da se prema njemu trebate odnositi sa dozom pristojnosti i brige prema drugima. Ako nešto ne biste rekli ili pokazali u realnom životu, ostavite to takođe izvan virtuelne sfere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo