URSH i Udruga za zaštitu žrtava korupcije i lihvarenja ocijenili su na zajedničkoj konferenciji za novinare kako je glavni krivac za to Ministarstvo financija i financijska policija, koji su zaduženi za nadzor nad poslovanjem štedno-kreditnih zadruga.
Iako mnoge štedno-kreditne zadruge posluju mimo važećeg zakona, neke i bez odobrenja za rad, Ministarstvo financija i druge nadležne institucije, kako je istaknuto, još uvijek nisu tome stale na kraj.
Član Udruge za zaštitu žrtava korupcije i lihvarenja Željko Belošević podsjetio je da se u hrvatskim štedionicama i bankama mjesečne kamate kreću od 6, 8 i 10 posto, dok se u svijetu kamatne stope iznad 10 posto godišnje drže zelenaškima.
Udruga će, rekao je Belošević, pokrenuti inicijativu da se zakonski odredi maksimalna kamatna stopa, iznad koje bi sve kamate bile zelenaške. U suradnji s URSH-om, Udruga je pokrenula inicijativu da se radnicima koji su u stečaju ostali bez posla odgodi otplaćivanje kredita.
Također su najavili podizanje kaznenih prijava za zlouporabu ovlasti u gospodarskom poslovanju, te zlouporabu položaja i ovlasti u štedno-kreditnim zadrugama, za što su dobili potporu Ministarstva pravosuđa.