Potpredsjednica Europske komisije Viviane Reding i hrvatski ministar pravosuđa Orsat Miljenić danas su pronašli zajednički jezik oko Zakona o primjeni europskog uhidbenog naloga, tzv. Lex Perković.
U sklopu zajedničkog obraćanja medijima nakon sastanka Miljenić je istaknuo da će Hrvatska uskladiti tzv. Lex Perković, odnosno ukinuti vremensko ograničenje, a zakon ide u hitnu proceduru. Zakon će najkasnije stupiti na snagu do 1. siječnja 2014. i 'ovo stupanje na snagu neće biti uvjetovano ničim drugim, ono će se jednostavno dogoditi'.
"Europska komisija pozdravlja ovaj korak Hrvatske da se osigura da se kriminalci dovedu pred lice pravde. Komisija će pozorno promatrati proces provedbe. Ovo je povijesni trenutak u kojem će Hrvatska imati priliku dokazati kako je pravi timski igrač", izjavila je Reding.
Reding je naglasila kako će ona, kao i EK, podržati sve promjene koje će poduprijeti provođenje Europskog uhidbenog naloga.
"One koje će opstruirati provođenje zakona, nikako neće biti dobrodošle", dodala je.
Ministar Miljenić je rekao da ustavne promjene u koje Hrvatska ulazi i kojima se želi ukinuti zastara za sva teška ubojstva nisu povezane s ovim procesom usklađivanja s europskim uhidbenim nalogom.
"Mi mijenjamo ustav jer želimo ukloniti zastaru za sva teška ubojstva i to nije povezano s ovim procesom. Imamo puno slučajeva političkih ubojstava u prošlosti, uključujući i komunistički režim. To želimo riješiti jer ne želimo da ti ljudi imaju zastaru kao zaštitu", rekao je Miljenić.
Na pitanje može li se ustavnim promjenama doći do situacije u kojoj bi se nekome, čije se izručenje traži, sudilo u Hrvatskoj umjesto da ga se izruči, Miljenić je ponovio da te dvije stvari nisu povezane. "Svi zahtjevi koji nam se postave bit će ispoštavani i promjene ustava nemaju veze s tim".
Upitan zašto je Hrvatska odlučila prvotno ne potpisati tzv. Lex
Perković, ministar pravosuđa se izvukao riječima kako je to
predugo za prepričati u ovakvoj prilici, no da je sve objasnio
potpredsjednici Europske komisije.
"Ovdje smo došli riješiti određene stvari, ne ići korak natrag.
Ministar mi je pojasnio dugi proces donošenja odluka po ovom
pitanju u Hrvatskoj", branila je Reding hrvatskog kolegu.
Na pitanje hoće li se zaustaviti proces sankcioniranja Hrvatske kazala je da joj je ministar obećao da će zakon biti promijenjen i da će pratiti cijelu proceduru.
Dotakli su se i pitanja Vukovara, odnosno uvođenja dvojezičnosti u ovaj grad. Reding je primijetila napor koji hrvatska Vlada ulaže u zaštitu manjinskih prava.
Podsjetimo, prema izvorima iz Bruxellesa, u proteklih tjedan dana pojačani su napori obiju strana za postizanje rješenja. Ključan je bio telefonski razgovor između predsjednika Europske komisije Josea Manuela Barrosa i predsjednika hrvatske Vlade Zorana Milanovića u kojem je, prema našim izvorima, u načelu dogovoreno da će se postići rješenje. Nakon toga su povjerenica Reding i ministar Miljenić, sa stručnjacima iz svojih kabineta, radili na tome kako bi se taj dogovor pretvorio u službeno rješenje.