KRAJ: / Donovan u 92. minuti izbacio Sloveniju sa SP-a!

Skupina C pruža uzbudljivu i vrlo neizvjesnu završnicu. Nama u Hrvatskoj posebno će biti zanimljivo pratiti okršaj susjeda Slovenaca s našim 'krvnicima' iz kvalifikacija - Englezima.

23.6.2010.
17:55

Nelson Mandela Bay. Stadion Port Elizabeth. Sudac: Wolfgang Stark (Njemačka). Strijelac: 0:1 - Defoe (23).

SLOVENIJA (4-4-2): Handanovič - Jokić, Cesar, Šuler, Brečko - Kirm (od 79. Matavž), Radosavljevič, Koren, Birsa - Ljubijankič (od 62. Dedič), Novakovič.

ENGLESKA (4-4-2): James - A. Cole, Terry, Upson, Johnson - Milner, Barry, Lampard, Gerrard - Rooney (od 72. Joe Cole), Defoe (od 86. Heskey). <Udarci: 13 - 13 Udarci izvan okvira: 7 - 5 Udarci u okvir: 6 - 8 Korneri: 2 - 11 Zaleđa: 1 - 1 Prekršaji: 19 - 20 Žuti kartoni: 3 - 1 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 46 posto - 54 posto 90' - kakva šansa za Slovence! Novakovič je bio na udarcu, ali je Matthew Upson uklizavanjem u zadnji čas spasio Jamesa i englesku mrežu.

88' - panika u engelskoj obrani nakon jednog ubacivanja Birse, Capello preživljava minute straha na klupi.

85' - junak utakmice Jermain Defoe odlazi na klupu, a u napadu će ga zamijeniti Emile Heskey.

81' - serija javnih opomena za Slovence se nastavlja, požutio je i Dedič.

79' - Birsa je odmahivanjem ruke reagirao na jednu sudačku odluku i Wolfgang Stark mu je bez razmišljanja pokazao žuti karton.

79' - druga izmjena kod Slovenaca, travnjak je napustio Kirm, a ušao je Matavž.

72' - prva promjena kod Engleske, Capello je povukao Rooneyja, a ubacio Joea Colea. 68' - nevjerojatna šansa za Slovence, bolju neće imati! Čak trojica igrača su u nizu pucala prema Jamesu, ali engleski vratar nije uopće trebao intervenirati. Novakovičev udarac blokirao je Terry, potom je pucao Dedič u noge Johnsona, da bi na koncu Birsa šutirao pored gola. 65' - najbolju priliku za Sloveniju u drugom dijelu upropastio je Valter Birsa, koji je loše pucao s 20-tak metara iako je imao dvojicu suigrača u punom naletu u šesnaestercu Engleza. Samo je trebao podvaliti loptu, no to nije učinio.

64' - novi pokušaj Rooneyja, ovoga puta glavom, ali se lopta od jednog slovenskog igrača odbila u korner.

62' - slovenski izbornik Kek mora nešto mijenjati i mijenja napadača Ljubijankiča za Zlatka Dediča.

58' - novi zicer za Engleze! Rooney je izašao sam pred Handanovića, pucao pored njega i pogodio - vratnicu!

57' - nevjerojatna obrana Handanoviča! U skoku nakon kornera najviši je bio John Terry koji je sjajno pucao, ali je slovenski vratar obranio na samoj gol-liniji.

53' - sjajna prilika za Gordi Albion! Gerrard je oteo loptu Englezima, odigrao dupli pas s Rooneyjem, koji se u izglednoj situaciji predugo namještao na udarac pa ga je slovenska obrana blokirala.

48' - prvi žuti karton kod Engleske zaradio je Johnson zbog pokušaja iznuđivanja jedanaesterca.

46' - zakotrljala se lopta u nastavku utakmice, Englezi su odmah bili u prilici, no Defoe je iz okreta pucao pored vrata. Pretorija. Stadion Loftus Versfeld. Sudac: Frank de Bleeckere (Belgija). Strijelac: 1:0 - Donovan (90+1).

SAD (4-4-2): Howard - Cherundolo, Bocanegra, DeMerit, Bornstein (od 80. Beasley) - Donovan, Edu (od 64. Buddle), Bradley, Dempsey - Gomez (od 46. Feilhaber), Altidore.

ALŽIR (3-2-4-1): Mbolhi - Bougherra, Halliche, Yahia - Yebda, Lacen - Belhadj, Ziani (od 69. Guedioura), Matmour (od 85. Saifi), Kadir - Djebbour (od 65. Ghezzal). KRAJ PRVOG POLUVRIJEME - nakon lošeg i bojažljivog početka, Englezi su zagospodarili travnjakom i bili apsolutno bolja momčad. Imali su više loptu u svom posjedu (54 prema 46 posto), uputili su sedam udaraca prema suparničkim vratima, pet u okvir. Četiri je uspio skinuti Handanovič, ali jedan je završio iza njegovih leđa.

40' - prvi žuti karton na utakmici dobio je Jokič zbog igranja rukom.

30' - kakva šansa za Englezu! Prvo je svom snagom opalio Defoe, ali je Handanovič odbio loptu, samo do Rooneyja, Najbolji igrač Manchester Uniteda jednim je potezom izbacio trojicu Slovenaca i proigrao Gerrarda, no plasirani udarac kapetana Liverpoola odlično je obranio slovenski vratar.

27' - novi nalet Engleza, Handanovič je izbio loptu ispred natrčalog Defoea, odbijanac je primirio Lampard, ali je iz sjajne pozicije pucao preko grede. Čini se da je Slovencima 'voda ušla u uši' i pomalo se panično brane.

23' -GOL!!! Trenutak nepažnje u slovenskoj obrani bio je koban po njih. Ubacio je Milner s desne strane, u petercu je kao kobra čekao Jermaine Defoe, kojeg je zaboravio stoper Šuler i napadač Tottenhama je 'kroz glavu' Handanoviča zakucao loptu u mrežu.

20' - kontranapad Slovenije, lopta je stigla do Brečka čiji je udarac u posljednji čas blokirao Terry. Nakon kornera probao je i Cesar, no lopta je završila u naručju Davida Jamesa.

19' - drugi ozbiljniji udarac Engleza, pokušao je Glenn Johnson, ali je opet pucao u Handanoviča.

18' - prvi jači pritisak Engleske, prvo je pucao Rooney, ali je blokiran, da bi nakon kornera pokušao i John Terry.

14' - konačno i engleski udarac u okvir vrata. Pucao je Lampard s 30-tak metara iz slobodnjaka, ali nije bilo problema za Handanoviča.

7' - prvi udarac u okvir vrata na utakmici uputili su Slovenci. Pucao je Birsa, ali točno u Davida Jamesa.

2' - slovenski nogometaši nisu se uplašili slovensih zvijezda i visoko napadaju Capellove igrače.

1' - počela je možda i presudna utakmica za engleski nogomet, neuspjeh protiv Slovenije bila bi najveća blamaža u povijesti.

NAJAVANakon dva kola, u grupi C vodeća je Slovenija s četiri boda, no to ne znači da će Zmajčeki sigurno u drugi krug. Ako ih Englezi pobjede u današnjem međusobnom ogledu, a SAD svlada Alžir, Slovenci će umjesto u osminu finala - put kući.

No, Slovenija se pokazala kao vrlo dobra momčad na ovom SP-u i pitanje je mogu li ih svladati ovako loši Englezi. Naravno, Otočani smatraju da mogu. Capellu visi mač nad glavom i sve odlično učinjeno u kvalifikacijama moglo bi biti bačeno u vjetar, a upravo Gerrard, Lampard i društvo smatraju kako je završeno s lošim igrama na SP-u. Vidjet ćemo...

SAD možda ima i najlakši posao na papiru. Naime, ukoliko Amerikanci pobijede Alžir sigurno su u drugom krugu bez obzira na ishod Slovenaca i Engleza. No, afrička momčad zna biti jako neugodna. Znaju to upravo Otočani kojima su ukrali dva unaprijed upisana boda.

.mcrmeebo { display: block; background:url("http://widget.meebo.com/r.gif") no-repeat top right; } .mcrmeebo:hover { background:url("http://widget.meebo.com/ro.gif") no-repeat top right; } http://widget.meebo.com/mcr.swf?id=oTtgzoDcjT

1. kolo: Engleska - SAD 1:1 Alžir - Slovenija 0:1

2. kolo: Slovenija - SAD 2:2 Engleska - Alžir 0:0

3. kolo: Slovenija - Engleska 0:1 SAD - Alžir 1:0

LJESTVICA: 1. SAD 3 1 2 0 (4:3) 5 2. Engleska 3 1 2 0 (2:1) 5 ------------------------------- 3. Slovenija 3 1 1 1 (3:3) 4 4. Alžir 2 0 1 1 (0:1) 1