Koštunica optužuje Miloševića i Šešelja

Predsjednički kandidat Demokratske oporbe Srbije Vojislav Koštunica kritizira vladajuću koaliciju zbog "desetogodišnjeg propadanja naroda i države" i "kapitulacije na Kosovu"

22.8.2000.
17:30
VOYO logo

Predsjednik Demokratske stranke Srbije i predsjednički kandidat Demokratske oporbe Srbije (DOS) Vojislav Koštunica kritizirao je danas vladajuću Socijalističku partiju Srbije (SPS) i ostale stranke na vlasti zbog "desetogodišnjeg propadanja naroda i države" i "kapitulacije na Kosovu".

"Nisam ja potpisao kumanovsku kapitulaciju na Kosovu, nisam ja, niti su stranke u DOS-u dovele na naše prostore SFOR, IFOR, UNPROFOR, UNMIK i KFOR. Socijalisti i radikali će njihovu nazočnost morati objasniti jer su to rezultati njihove politike", rekao je Koštunica na konferenciji za novinstvo, komentirajući optužbe državnih medija da su stranke DOS-a "izdajničke".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je optužio vladajuće stranke da zabranjuju pojavljivanje oporbenih stranaka u medijima pod njihovom kontrolom i ocijenio to "izrazom straha od gubitka izbora". Koštunica je rekao da se SPS suočava s ozbiljnim teškoćama u predizbornoj kampanji, pa je uz ostalo naveo da je popis za potporu kandidaturi Slobodana Miloševića za predsjednika SRJ predstavljen građanima kao traženje popisa za dobijanje deficitarne robe - ulja i šećera. "Tužno je da Milošević svoju političku karijeru veže za ulje i šećer", rekao je Koštunica.

Predsjednički kandidat Demokratske oporbe Srbije dobio bi u ovom trenutku 30 posto glasova birača, a jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević, koji je kandidat Socijalističke partije i Jugoslavenske ljevice, samo 25 posto glasova, pokazuju najnovija ispitivanja javnog mišljenja čiji su rezultati objavljeni u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kandidat Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić dobio bi između 10 i 15 posto glasova, a kandidat Srpskg pokreta obnove Vojislav Mihailović između 8 i 10 posto, izjavio je direktor agencije "Medium" Srbobran Branković. Predsjednički izbori u Jugoslaviji trebaju se održati 24. rujna. Branković je ocijenio da bi u drugom krugu izbora, u kojemu bi ostali samo Koštunica i Milošević, Koštunica imao veće šanse za pobjedu jer bi za njega glasovao i dio članstva Srpskog pokreta obnove i radikala. Ako bi radikali povukli kandidaturu Tomislava Nikolića, to bi povećalo šanse Miloševića za kojeg bi glasovala većina Nikolićevih glasača, dok bi se glasovi simpatizera oporbe podijelili između kandidata DOS-a i Srpskog pokreta obnove.

Branković očekuje da će na predstojeće izbore izaći oko 4,4 milijuna birača, koliko ih je izašlo i na izbore 1996., koje nije bojkotirala ni jedna stranka i koji su također bili održani u uvjetima pojačane kontrole vlasti nad medijima i velikog razočaranja biračkog tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo