Odabranici izbornika Aleksandra Petrovića, bez većih poteškoća, potvrdili su nastup na Europskom prvenstvu u Turskoj 2001.godine. I u trećem ciklusu kvalifikacija ostvarili su tri uvjerljive pobjede potvrdivši domaciju u skupini A. Slovačka, Mađarska i Švicarska, ipak, spadaju u "drugu" europsku ligu, kao uostalom i Engleska, te Latvija. No, puno veće stvari događale su se izvan košarkaških terena. Podjela europske košarke na dvije lige, ULEB-ovu i FIBA-inu, unijela je nemir i u Hrvatski košarkaški savez. Na suprotnim stranama našli su se predsjednik HKS-a Damir Skansi i član Upravnog odbora te jedan od napoznatijih hrvatskih sudaca Danko Radić. Ulaziti u srž sukoba dvojice trenutačno najmoćnijih ljudi u hrvatskoj košarci značilo bi "kopati" po Pandorinoj kutiji i tko zna što bi sve iz nje izašlo na vidjelo. No, u središtu tih prepucavanja našao se izbornik Petrović koji je, stavši na stranu predsjednika Skansija, zaprijetio ostavkom uoči tri ogleda u kvalifikacijama. Glavni problem bili su suci koji su sudili u ULEB-ovoj ligi, a predvodio ih je Danko Radić. Već od prije se zna kako je FIBA zatražila od svih saveza čiji suci sudjeluju u konkurentskoj ligi njihovu suspenziju. Izbornik je izrazio bojazan da će zbog toga reprezentacija Hrvatske imati loš sudački tretman na Europskom prvenstvu. Pokazalo se kasnije kako je Petrović htio uzburkati strasti s ciljem raščišćavanja stvari u hrvatskoj košarci.
U Slovačkoj 22. studenog izbornik je predvodio hrvatske reprezentativce, a ostavka je bila već zaboravljena. Uvjerljiva pobjeda na gostujućem terenu usmjerila je pažnju na ono najvažnije, košarkašku igru. Osijek je 25. studenog ugostio reprezentacije Hrvatske i Mađarske, a domaćini su iskazali veliku "negostoljubljivost", porazivši Mađare s 21 poenom razlike. Tom pobjedom Hrvatska je i definitivno potvrdila nastup u Turskoj 2001. godine. Uoči susreta s Mađarskom dogodila se još jedna bitna stvar. Petorica hrvatskih sudaca koji sude u ULEB-u izjavili su kako su "spremni odstupiti s domaćih utakmica ukoliko UO HKS-a od njih to zatraži", a tim bi potezom smirili negativne strasti u hrvatskoj košarci i donekle ublažili FIBA-ine prijetnje upućene HKS-u.
Utakmica protiv Švicarske u Fribourgu bila je "klasično" odrađivanje posla. Hrvatska je opasno "visila" tri četvrtine utakmice, no u posljednjoj su stvari postavljene na pravo mjesto i izbjegnuta je sramota. Eventualni poraz od domaćina izravno bi odredio drugoplasiranu momčad iz skupine A, koja bi s hrvatskom reprezentacijom otišla na Europsko prvenstvo, a time bi počela govorkanja o puštanju utakmice, što hrvatskoj izabranoj vrsti stvarno nije potrebno. Činjenica je da se izbornik Petrović odrekao usluga najboljeg igrača Damira Mulaomerovića, koji je poslije utakmice s Mađarskom dobio slobodno, no Hrvatska je kvalitetnija momčad i nije se smjela dovesti u "nezgodu" poziciju. Ciklus je uspješno odrađen, a ostale su još utakmice s Engleskom i Latvijom. Aleksandar Petrović složio je odličnu momčad. Predvodnik je Damir Mulaomerović, a kvalitetnim igrama u ove tri utakmice iskočili su centri Nikola Vujčić i Sandro Nicević. Svoj udio u pobjedama dali su Matej Mamić, Davor Marcelić, Vladimir Krstić i Ivica Marić. Ova reprezentacija bit će još snažnija kada se priključe Gordan Giriček i Josip Sesar, a ne smije se zaboraviti niti Emilio Kovačić, te NBA uzdanica Žan Tabak. S tim igračkim kadrom Petrović u miru može stvarati momčad koja će Hrvatsku vratiti u vrh europske košarke.
Ženska košarkaška reprezentacija nije uspjela izboriti plasman na Europsko prvenstvo u Francuskoj 2001. godine. Ključ neuspjeha treba tražiti u prvom ciklusu kvalifikacija, kada su Hrvatice nanizale dva teška poraza od Ukrajine u gostima i Jugoslavije na domaćem terenu. U drugi krug krenulo se samo s teoretskim izgledima za plasman u Francusku. Utakmica protiv Ukrajine u Požegi 22. studenog pokazala je kako su Hrvatice teoriju odlučile pretočiti u praksu. Ukrajinke su poražene s devet poena razlike. Uslijedio je ogled protiv Jugoslavije 25. studenog u Novom Sadu. Jugoslavenska reprezentacija nanijela je težak poraz (22 poena razlike) hrvatskoj ekipi u prvom krugu kvalifikacija, stoga su Hrvatice bile odlučnije no ikad uzvratiti za taj poraz. Predvođene Koraljkom Hlede i Vedranom Grgin to su uspjele. Jugoslavija je poražena s 18 razlike, no to je bilo nedovoljno za bolji međusobni omjer. Utakmica s Turskom bila je odlučujuća, a hrvatska reprezentacija otputovala je u Gaziantep spremna za trijumf protiv domaćih igračica. No, izvankošarkaške okolnosti ispriječile su se u ostvarenju njihovog cilja. Naime, dan prije susreta igračice hrvatske reprezentacije otrovale su se hranom, te su provele besanu noć, a na dan utakmice većinu vremena bile su na pretragama u bolnici. Iz stručnog stožera reprezentacije Hrvatske zatražena je odgoda utakmice za 24 sata, no taj je prijedlog odbijen. Iscrpljene bolešću Hrvatice su imale prednost sve do posljednjih pet minuta susreta, no tada je prevladao nedostatak snage i koncentracije. Turkinje su to iskoristile i ostvarile pobjedu od 11 poena razlike, a "hrvatski san" o plasmanu na Europsko prvenstvo u Francuskoj je propao. Ostaje žal za propuštenom prilikom, jer ova reprezentacija Hrvatske ima kvalitetu za proboj među najkvalitetnije na Starom kontinentu. Vedrana Grgin i Koraljka Hlede, kao predvodnice i hrvatske internacionalke, te Žana Lelas, Korana Longin i Amra Đapo, a i ostale igračice, prikazale su odličnu košarku. Treba se okrenuti novom ciklusu kvalifikacija i sa snagama koje su sada prisutne pokušati ostvariti plasman na sljedeće veliko natjecanje.