provedeno u velikoj britaniji /

Znanstvenik Lauc analizirao važno istraživanje: Ovo su faktori koji povećavaju smrtnost od virusa

Image
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Nikako ne možemo reći da Covid-19 ubija samo one koji bi ionako za par mjeseci umrli

8.5.2020.
10:22
Tomislav Miletic/PIXSELL
VOYO logo

Znanstvenik Gordan Lauc podijelio je rezultate istraživanja o faktorima koji povećavaju rizik od smrti kod osoba zaraženih novim koronavirusom. 

Napominje kako rezultate istraživanja u kojem se analizira smrtnost izazvana posljedicama koronavirusa u Velikoj Britaniji ipak treba uzeti s određenim oprezom jer nije prošlo znanstvenu recenziju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Laucovu objavu prenosimo u cijelosti:

''Vrlo važni rezultati velikog istraživanja objavljeni su jučer u medRxiv repozitoriju znanstvenih radova. U radu su objavili analizu 5683 smrti u bolnicama u Velikoj Britaniji koje su pripisane Covid-19. Ovaj rad još nije prošao znanstvenu recenziju, tako da rezultate moramo uzeti s određenim oprezom i tumačiti ih samo ukoliko dovoljno poznajemo područje da možemo procijeniti kvalitetu podataka koje navode.
Kako sam i sam proveo velik broj istraživanja tog tipa, slobodan sam u javnost prenijeti nekoliko informacija za koje vjerujem da su od općeg interesa, a da se neće promijeniti tijekom znanstvene recenzije:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1) Starost je daleko najveći faktor rizika za smrt zbog covida. Ako završite u bolnici zbog teškog oblika covida i imate manje od 40 godina, gotovo sigurno ćete se oporaviti, ako imate manje od 70 godina, isto imate izvrsne izglede. Iznad 70. godine života rizik se podiže i kod onih preko 80 godina postaje značajan. Slučajevi mladih ljudi koji su umrli su iznimke koje su medijski atraktivne, no ne treba ih smatrati pravilom (tipa kao kad netko umre jer ga ubode pčela, ili udahne mrvicu kikirikija)

VEZANE VIJESTI

2) Drugi najveći faktor rizika je spol, žene svih dobnih skupina su imale upola manju smrtnost od muškaraca. Tu ne možemo puno učiniti, no žene se obično više brinu pa mislim da je jako važna informacija to da su manje rizične sve dobne skupine žena.

3) Debljina je iznimno velik faktor rizika i kod onih jako debelih (BMI>40) ima veći utjecaj od spola. "Malo" debeli, oni s BMI od 30-35, imaju cca 27% veći rizik od mršavih, što recimo meni osobno nije dovoljno jak argument da preskočim onaj dodatni kolačić koji me veseli...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4) Dijabetes, posebice nekontrolirani je značajan faktor rizika, no bitno manji od dobi, tako da mladi (tipa mlađi od 60 ili 70 godina) dijabetičari zapravo nisu visoko rizična skupina

5) Za razliku od početnih informacija iz Kine, visoki tlak se nije pokazao faktorom rizika. Kako je ovo daleko veća studija od kineske, mislim da joj možemo vjerovati i osobe s kontroliranim visokim tlakom ne smatrati rizičnom skupinom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6) Od svih drugih bolesti, jedino su transplantirani bolesnici imali značajno velik rizik. Sve ostalo (tumori, upalne bolesti, autoimune bolesti) je osobe stavljalo u kategoriju rizika zdrave osobe koja je starija nekoliko godina, tako da to ne bi trebalo biti izvorom straha za njih osobno, ili članove obitelji koji se brinu da ih ne zaraze.

Kao zaključak možemo utvrditi da Covid-19 nije bezazlena bolest i da doista može ubiti puno ljudi, koji bi inače poživjeli još dosta. Nikako ne možemo reći da Covid-19 ubija samo one koji bi ionako za par mjeseci umrli. No isto tako možemo zaključiti da svi mlađi od 70 godina nisu jako ugroženi, osim ako su baš iznimno debeli. Česti komorbiditeti (dijabetes, visoki tlak, razne autoimune i upalne bolesti) koji su prethodno svrštavani u rizične skupine, zapravo nisu jako rizični. Dakle razloga za osobni strah i paniku nema, no potrebno je odgovorno ponašanje da ne prenesemo virus nekoma koga taj virus može ubiti", objavio je Lauc na Facebooku.

>>> Znanstveni rad možete pogledati OVDJE

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo