Svjetska zdravstvena organizacija zagovara racionalnu uporabu maski i to u slučajevima kada netko ima respiratorne simptome (kašlje ili kiše) ili postoji sumnja da je obolio od koronavirusa te ukoliko njeguje oboljelu osobu sa sumnjom na novi koronavirus.
VEZANE VIJESTI
- Trebamo li nositi maske? Stručnjakinja: 'Zdrave osobe ne trebaju nositi zaštitnu masku kad izlaze van'
- Francuski stručnjaci rade na maski koja se mijenja tek nakon 100 nošenja
Osoba koja ima respiratorne simptome nošenjem maske smanjuje rizik širenja zaraze na druge. Uvijek, neovisno o tome imaju li osobe znakove respiratornih bolesti ili ne, neophodno se pridržavati općih mjera zaštite.
Zaštitna oprema (maske i rukavice) potrebno je nositi kod sumnje na zarazu ili kod osoba za koje je potvrđeno da su zaražene koronavirusom. Preporučuju se i osobama kojima je izrečena mjera zdravstvenog nadzora u karanteni ili samoizolaciji ili osobama za koje se opravdano sumnja da su bile u bliskom kontaktu s osobom za koju je dokazano da je zaražena.
Kiruršku masku treba koristiti na sljedeći način:
- Prije stavljanja maske, oprati ruke sapunom i vodom ili alkoholnim dezinficijensom.
- Pokriti usta i nos maskom i provjeriti da rubovi maske dobro prianjaju uz lice.
- Izbjegavati diranje maske tijekom korištenja. Ako je diramo, potrebno je oprati ruke sapunom i vodom ili alkoholnim dezinficijensom.
- Masku koja se navlažila, zamijeniti novom. Ne koristiti istu masku više puta.
- Masku skidati sa stražnje strane (ne dirati prednji dio) te je baciti u zatvorenu kantu za otpad. Nakon toga, oprati ruke sapunom i vodom ili alkoholnim dezinficijensom.
- Najvažnija i najučinkovitija mjera je poštivanje socijalne distance i ostalih općih mjera zaštite.